Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-2: Υπέφερε αλλά πήρε το τρίποντο (βίντεο)

Όπως και στην Τρίπολη, ο Δικέφαλος συνάντησε δυσκολίες, αλλά με το γκολ του Σίντκλεϊ στο 80' πήρε ακόμη μία εκτός έδρας νίκη

Ο ΠΑΟΚ μπορεί για ακόμη μια φορά να μην εντυπωσίασε ωστόσο όπως έχει κάνει και στα δύο προηγούμενα του παιχνίδια πήρε τους τρείς βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λουτσέσκου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκε καθόλου, ενώ ο Μίτριτσα έδειξε το ταλέντο του καθώς πήρε μια εξαιρετική κεφαλιά μετά την σέντρα του Αουγκούστο, κάνοντας το 1-0 στο 32ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε πάρα πολύ ζεστά, και στο 47ο λεπτό, ο Τέιλορ βρέθηκε τετ α τετ με τον Φερνάντες με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να αποκρούει με το χέρι.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και τα κατάφερε καθώς φάνηκε ότι τα πνευμόνια των παικτών του Δικεφάλου δεν άντεχαν άλλο και στο 59ο λεπτό ο Χόρχε Ντίας πήρε την δεύτερη κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και έκανε το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ με τις αλλαγές του προσπάθησε να αλλάξει το μομέντουμ ωστόσο ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που ξανά απείλησε με τον Μεντόθα να χάνει μεγάλη ευκαιρία μέσα από την περιοχή του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μπίσεσβαρ βρήκε με ψηλή μπαλιά τον Σφιντέρσκι ο οποίος κατέβασε με το στήθος και ο Σίντκλεϊ με πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Την μεγάλη φάση την είχε ο Παναιτωλικός με τον Καρέλη, όταν από σέντρα του συμπαίκτη του ο Έλληνας επιθετικός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Χουχούμης, Βργκοτς, Λούι, Κορνέλιους (85’ Μαλής), Φλόρες (69’ Βαρόνε), Ντίας, Μόρσεϊ (46’ Μεντόσα), Ντουάρτε (81’ Μπαρμπόσα), Τσιγγάρας, Βέργος (85’ Καρέλης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σβαμπ (71’ Εσίτι), Αουγκούστο, Μουργκ (63’ Αντρίγια Ζίβκοβιτς), Μιτρίτσα (63’ Μπίσεσβαρ), Άκπομ (71’ Σφιντέρσκι).