MESSINIA PLUS

Κύπελλο Ελλάδος: Ο Απόλλων Λάρισας την έκπληξη- Αποτελέσματα, πρόγραμμα

Ο Απόλλων Λάρισας έκανε την μεγάλη έκπληξη στην αυλαία της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επικράτησε της Ξάνθης με 2-1.

Οι παίκτες του του Άριαν Μπελά αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Λισγάρα στην εκπνοή του α΄ μέρους, στην επανάληψη έδειξαν χαρακτήρα και ανέτρεψαν τα δεδομένα με τα γκολ των Ναζίμ (50΄) και Μπέρμπο (83΄), κάνοντας βήμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στην Ξάνθη.

Κοντά σε μία μεγάλη έκπληξη έφτασε ο Πανσερραϊκός απέναντι στον Βόλο, ωστόσο, στο φινάλε του ματς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα». Οι γηπεδούχοι που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, προηγήθηκαν στο 70΄ με τον Γιανναράκη κι έφτασαν κοντά στη μεγάλη νίκη, αλλά στο 90΄ ο Τσαούσης κατάφερε να ισοφαρίσει.

Με ένα γκολ που σημείωσε ο Παμλίδης στο 47ο λεπτό με κεφαλιά, από ενέργεια του Νάουμετς, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τη Βέροια στους «Ζωσιμάδες», με τους φιλοξενούμενουν να αγωνίζονται με 10 παίκτες, απο το 61’ λόγω της αποβολής του Ξύδα.