Ευρωλίγκα: Ο καλύτερος φετινός Ολυμπιακός, 99-80 στο Βερολίνο

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του και πήρε με επιβλητικό τρόπο τη νίκη με 99-80 απέναντι στην Άλμπα, στη «Mercedes-Benz Arena» του Βερολίνου.

Μια νίκη που ήταν η τέταρτη σε δέκα αγώνες για τους «ερυθρόλευκους» και ήρθε ως φυσική συνέχεια της εμφάνισής του στο Μόναχο με την Μπάγερν, την περασμένη Τρίτη, παρότι εκείνο το παιχνίδι χάθηκε άδοξα στις λεπτομέρειες.

Ο Κεστούτις Κεμζούρα έχει δώσει ξεκάθαρους ρόλους στους παίκτες του κι εκείνοι ανταποκρίνονται βοηθώντας ο καθένας από την πλευρά του σε ένα εντυπωσιακό ομαδικό αποτέλεσμα.

Ο Ρούμπιτ, που πέτυχε 16 πόντους όντας πρώτος σκόρερ και με το καλύτερο παιχνίδι του και ο Μπόλντγουιν (6π.) που μέχρι πριν από λίγο καιρό θεωρούνταν «κομμένος», είναι δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα.

Μοναδικό «μελανό σημείο» της βραδιάς ήταν ο τραυματισμός του Γουίλι Ριντ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αμερικανό σέντερ να παθαίνει θλάση και να μην ξαναπαίζει έκτοτε.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ έξω από τα 6,75μ., καθώς οι παίκτες του σούταραν 14/27 τρίποντα. Τον Ρούμπιτ ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Πρίντεζης με 15 πόντους, Πολ με 12, Παπανικολάου με 12 και Σπανούλης με 11.

Ουσιαστικά ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι «ερυθρόλευκοι» επιβάλλοντας ολοκληρωτικά το παιχνίδι τους καθήλωσαν τους Γερμανούς και προηγήθηκαν με 30-17.

Mε την πάροδο του χρόνου, η διαφορά αυξανόταν. Το σκορ έφτασε στο 36-17, η Άλμπα έτρεξε ένα σερί 7-0 αλλά με τρίποντα των Πολ και Σπανούλη η κατάσταση αποκαταστάθηκε και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με 55-38, καθώς οι γηπεδούχοι συντηρούνταν από τις βολές.

Η Άλμπα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν μείωσε στους 14 πόντους (57-71), όμως ο Μπόλντγουιν κι ο Πρίντεζης απάντησαν με ένα 5-0 βάζοντας τέλος στις ελπίδες και τις σκέψεις των παικτών του Ρενέσες.

Euroleague: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Άλμπα Βερολίνου -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 80-99
Ζαλγκίρις Κάουνας -Ερυθρός Αστέρας 59-61
Αρμάνι Μιλάνο -Αναντολού Εφές 76-81
Βαλένθια -Χίμκι 89-84