Champions League: Η Νάπολι διέλυσε την Λίβερπουλ, διπλό στο Μιλάνο για την Μπάγερν Μονάχου – Ματσάρα στην Μαδρίτη (vid)

Με οκτώ αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η Νάπολι έκανε την έκπληξη της βραδιάς καθώς διέλυσε με 4-1 την Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ.

Καταιγιστικοί οι Ιταλοί στο α’ ημίχρονο, προηγήθηκαν με 3-0 με τα γκολ των Ζιελίνσκι, Ανγκισά και Σιμεόνε ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Οσιμέν.

Με το που άρχισε το δεύτερο μέρος έκαναν το 4-0 ξανά με τον Ζιελίνσκι ενώ στο 49ο λεπτό ο Ντίαζ απλά μείωσε σε 4-1 για την Λίβερπουλ.

Στο άλλο σπουδαίο παιχνίδι της βραδιάς στο Champions League, στο remake του τελικού του 2010, η Ίντερ φιλοξένησε την Μπάγερν Μονάχου στο Τζουζέπε Μεάτσα με τους Βαυαρούς να επικρατούν με 0-2.

Τα γκολ που τους έδωσαν τη νίκη πέτυχαν ο Σανέ και ο Ντ’Αμπρόζιο με αυτογκόλ.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η εύκολη νίκη της Μπαρτσελόνα με 5-1 επί της Βικτόρια Πλζεν και η νίκη της Τότεναμ με 2-0 επί της Μαρσέιγ.

Στα ματς των 19:45, ο Άγιαξ κέρδισε εύκολα με 4-0 την Ρέιντζερς ενώ η Σπόρτινγκ Λισαβώνας με τρομερή εμφάνιση στο β’ μέρος κέρδισε 3-0 την Άιντραχτ μέσα στην Φρανκφούρτη.

Champions League: Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (7/9)

Άγιαξ-Ρέιντζερς 4-0 (17′ Άλβαρες, 32′ Μπέργκχους, 33′ Κούντους, 80′ Μπέργκβαϊν)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σπόρτινγκ Λισαβώνας 0-3 (65′ Έντουαρντς, 67′ Τρινκάο, 82′ Σάντος)
Νάπολι-Λίβερπουλ 4-1 (5′, 47′ Ζιελίνσκι, 31′ Ανγκισά, 44′ Σιμεόνε – 49′ Ντίαζ)
Ίντερ-Μπάγερν Μονάχου 0-2 (25′ Σανέ, 66′ αυτογκόλ Ντ’Αμπρόζιο)
Μπαρτσελόνα-Βικτόρια Πλζεν 5-1 (13′ Κεσί, 34′, 45′, 67′ Λεβαντόφσκι, 71′ Φατί – 44′ Σικορά)
Τότεναμ-Μαρσέιγ 2-0 (76′, 81′ Ριτσάρλισον)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Πόρτο 2-1 (92′ Ερμόσο, 101′ Γκριεζμάν – 95′ Ουρίμπε)
Κλαμπ Μπριζ-Λεβερκούζεν 1-0 (42′ Σιλά)