Απόλλωνας Καλ.- Κυπαρισσία 2-1: Του … πάει το Κύπελλο

Δυναμικά, όπως τελείωσε την περσινή σεζόν στο Κύπελλο, φτάνοντας μέχρι τον τελικό, έτσι ξεκίνησε και την φετινή ο Απόλλωνας Καλαμάτας.

Οι μελανόλευκοι επιβλήθηκαν 2-1 της Κυπαρισσίας στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν και πήρε την πρόκριση για την 3η φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας, μετά από ένα ματς που τα είχε όλα: χαμένο πέναλτι, γκολ, κόκκινες κάρτες και αγωνία μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Τα βλέμματα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν στραμμένα κυρίως στην Κυπαρισσία καθώς η επίδοξη πρωταθλήτρια Μεσσηνίας δεν έχει δώσει παιχνίδια στο νομό και όλοι περίμεναν να δουν την δυναμικότητα κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τα καινούργια πρόσωπα.

Ο Απόλλωνας από την άλλη ο οποίος είχε εντυπωσιάσει στο φιλικό προ ημερών απέναντι στον ΑΟ Διαβολιτσίου, παρουσιάστηκε το ίδιο συμπαγής και παρά τις διαφοροποιήσεις που έχουν υπάρξει φέτος στο ρόστερ δείχνει μία συνέχεια και συνέπεια όσον αφορά την παρουσία του στο γήπεδο, το ρυθμό, την κυκλοφορία της μπάλας και την αποτελεσματικότητα που ζητάει ο Τάκης Σακελλαρόπουλος.

Τρομερός Απόλλωνας για 25’

Οι καλαματιανοί αιφνιδίασαν απόλυτα την Κυπαρισσία στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς για 25 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν μόνο αυτοί στο γήπεδο, ενώ η Κυπαρισσία έδειξε ότι θέλει χρόνο να βρει τα πατήματά της.

Όταν οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκονται στο γήπεδο έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν τα ηνία στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους και στην επανάληψη, δείχνοντας ότι είναι θέμα χρόνου να αποτελέσουν ένα δυνατό και ομοιογενές σύνολο.

Μπάκας σε μεγάλα κέφια

Ο Απόλλωνας χτύπησε κυρίως από την αδύναμη δεξιά πλευρά της Κυπαρισσίας με τον Νέστορα Μπάκα να κάνει τρομερό παιχνίδι. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής ήταν ασταμάτητος από το πρώτο λεπτό και μάλιστα μόλις στο 4' κέρδισε πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του από τον Ανδρουτσή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπανός αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντουγέρογλου.

Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία δεν πτόησε τον Απόλλωνα ο οποίος συνέχισε να πιέζει την Κυπαρισσία και αφού έχασε μία καλή ευκαιρία στο 18' με πλασέ του Δαλκαφούκη μόλις άουτ, μπήκε μπροστά στο σκορ στο 25ο λεπτό όταν ο Νέστορας Μπάκας έκανε μπάσιμο από αριστερά και με πλασέ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Ντουγέρογλου.

Πήρε μπροστά με εσωτερική αλλαγή

Το γκολ αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν την πρώτη τους τελική προσπάθεια μόλις στο 29’ όταν ο Τζανέτος έκανε το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Κυριακόπουλος.

Η κίνηση ωστόσο που άλλαξε τη ροή του αγώνα ήταν η αμοιβαία αλλαγή θέσεων που έκαναν ο Σούπουλη με τον Τσαγκάρη με τον πρώην επιθετικό του Διαγόρα Ρόδου να έρχεται στη δεξιά πλευρά και να δημιουργεί συνεχώς ρήγματα.

Η ομάδα του Παναγιώτη Παναγόπουλου μάλιστα έφερε το ματς στα ίσα στο 31’ όταν μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου ο Τζανέτος έσπασε την μπάλα στον Μπάρκα ο οποίος εξεπαφής νίκησε τον Κυριακόπουλο για το 1-1.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Απόλλωνας είχε μία ακόμη καλή στιγμή όταν σε σέντρα απο τα δεξιά του Παπαθεοδώρου ο Ντουγέρογλου δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, η οποία έφτασε στον Μπάκα που με υπερένταση την βρήκε και την έστειλε ψηλά άουτ.

Απο μια κόκκινη

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με το παιχνίδι να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού και την Κυπαρισσία να είναι καλύτερη στα σημεία, έτσι όπως ακριβώς δηλαδή τελείωσε το πρώτο μέρος.

Αυτό που άλλαξε ήταν ο αριθμός των παικτών στο γήπεδο καθώς σε διάστημα επτά λεπτών οι δύο ομάδες δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα. Η αρχή έγινε με τον Απόλλωνα όταν ο Σπανός είδε την δεύτερη κίτρινη του Αλεξέα για διαμαρτυρία στο 54ο λεπτό, ενώ τον δρόμο για τα αποδυτήρια, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, πήρε ο Τσαγκάρης στο 61' για κράτημα στο Δασκαλάκη.

2-1 και φάσεις στο φινάλε

Η μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 73' όταν ο Καμαρινόπουλος έβγαλε ωραία στον Κόλλια, ο οποίος στο μεταξύ είχε περάσει στο παιχνίδι, αλλά ο τελευταίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Κυριακόπουλο.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 81' μόνο που σε αυτή την περίπτωση ο Παπαθεοδώρου βρήκε στόχο μετά την ασίστ του Παναγάκη και νίκησε με πλασέ τον Ντουγέρογλου σημειώνοντας το τελικό 2-1.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία για γκολ. Αρχικά στο 90' ο Παναγάκης τσίμπησε την μπάλα στέλνοντάς την λίγο άουτ ενώ στο 94' μετά από σέντρα του Μπάρκα ο Καραβούλιας έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ο Κυριακόπουλος δεν αιφνιδιάστηκε.

Απόλλωνας Καλαμάτας: Κυριακόπουλος, Κακαλής, Καραχάλιος, Παχής, Δασκαλάκης, Κουντάνης, Παπαθεοδώρου (92' Τσούκλερης), Κωνσταντακόπουλος, Δαλκαφούκης (74' Παναγάκης), Σπανός, Μπάκας

Κυπαρισσία: Ντουγέρογλου, Σπυρόπουλος, Ζαφείρης, Ανδρουτσής, Τζανέτος (92' Καραβούλιας), Καμαρινός, Τσαγκάρης, Μπουτσικάκης, Μπάρκας, Σούπουλη (66' Κόλλιας), Κωνσταντόπουλος (79' λ. τρ. Δημητρακάκης).