Αιγάλεω-Καλαμάτα 2-0: Ήττα… τίτλου στο “Στ. Μαυροθαλασσίτης”

Η Μαύρη Θύελλα αγωνιζόμενη με πολλές αλλαγές γνώρισε την 3η ήττα της στη σεζόν αλλά διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +5 από την δεύτερη Ρόδο

Στα μελανόλευκα βάφτηκε ο φετινός τίτλος στο Νότιο όμιλο της Football league. Η Καλαμάτα αγωνιζόμενη με πολλές αλλαγές γνώρισε την ήττα με 2-0 στο Αιγάλεω αλλά διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +5 από την δεύτερη Ρόδο, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Σαντορίνη, και έτσι η κατάσταση παρέμεινε αμετάβλητη μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Οι Μεσσήνιοι γνώρισαν την 3η ήττα τους στη σεζόν, μετά την Καλλιθέα και το Ρέθυμνο και δεν κατάφεραν να κλείσουν νικηφόρα την εκτός έδρας πορεία τους ενόψει του φινάλε με τον Ιάλυσο στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους στο “Στ. Μαυροθαλασσίτης” ήταν ο Γιώργος Μπαρμπαρούσης ο οποίος με δύο γκολ στο 37ο και στο 87ο λεπτό χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του που έκανε το σημαντικότερο βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Ενδεκάδα με 9 αλλαγές!

Με πολλές αλλαγές στην αρχική 11άδα παρατάχθηκε η Καλαμάτα καθώς από το σχήμα του προηγούμενου αγώνα με την Καλλιθέα ξεκίνησαν μόνο οι Παναγιώτου, Τσελεπίδης! Κάτω απο τα γκολπόστ κάθισε για πρώτη φορά ο Αραμπατζής, στην τετράδα της άμυνας οι Παναγιώτου, Καρούτης, Ευαγγέλου, Τσελεπίδης, στον άξονα οι Σαλίν, Νατσιόπουλος, στις πτέρυγες οι Τριανταφυλάκης, Αλεξόπουλος και ο Κέρι πίσω από τον Φελίπε,

Οι μελανόλευκοι είχαν την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι με σουτ του Φελίπε στο 22ο λεπτό αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού προειδοποίησαν με τον Μπαρμπαρούση στο 29ο για να ανοίξουν το σκορ στο 37’ όταν από κόρνερ του Χαντί, ο Μπαρμπαρούσης και πάλι έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι παραβιάζοντας την εστία του Αραμπατζή.

Το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του κύλησε χωρίς ρυθμό και με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Νίκος Αναστόπουλος προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της Καλαμάτας στο δεύτερο ημίχρονο και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έκανε μαζεμένες τέσσερις αλλαγές ρίχνοντας στη μάχη τους Σουμπίνιο, Μπουσμπίμπα, Μαρκόφσκι και Παυλίδη και λίγο αργότερα τον Ηλιόπουλο.

Η Καλαμάτα πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε δύο φάσεις με τον Μαρκόφσκι στο 79ο λεπτό με προβολή και στο 82ο με σουτ που κόντραρε σε αμυντικούς.

Κόντρα όμως στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 27ο λεπτό με τον Μπαρμπαρούση, σε φάση που οι μελανόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Ευαγγέλου. Η τελευταία καλή φάση για την Καλαμάτα ήρθε στο 90ο λεπτό με σουτ του Παυλίδη που απέκρουσε ο Σικαλιάς.

Αιγάλεω-Καλαμάτα 2-0

Γκολ: 37’, 87’ Μπαρμπαρούσης

Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Αναστασίου (Θεσσαλίας), Ψύλλος (Λέσβου)

Κίτρινες: Κασνέτση, Παπανικόλας

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Π. Βλάχος, Αναστασίου, Παπανικόλας, Σ. Βλάχος, Πινιώτης, Χαντί (56′ Κασνέτση), Σταματάκης (76′ Τσίτσαρης), Μπαρμπαρούσης, Οικονομόπουλος (57′ Οκάν), Τσιλιγκίρης (86′ Λάσκαρης).

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Αραμπατζής, Παναγιώτου, Καρούτης (60′ Μαρκόφσκι), Ευαγγέλου, Τσελεπίδης, Σαλίνες (72′ Ηλιόπουλος), Νατσιόπουλος, Κέρι (60′ Σουμπίνιο), Τριανταφυλλάκης (60′ Παυλίδης), Φελίπε, Αλεξόπουλος (60′ Μπουσμπίμπα).