ΑΕΚ – Ολυμπιακός 4-4 (14-15 πέν.): Σαν σήμερα πριν 11 χρόνια ο συγκλονιστικότερος τελικός Κυπέλλου

Συμπληρώθηκαν 11 χρόνια από τον επικότερο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσασε ΑΕΚ και Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ.

Ήταν 2/5 του 2009 και στο ΟΑΚΑ Ολυμπιακός και ΑΕΚ έδιναν ραντεβού σε έναν από τους καλύτερους τελικούς Κυπέλλου Ελλάδος όλων των εποχών.

Ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, αφού με δύο γκολ του Μπλάνκο (4′, 8′) η ΑΕΚ πήρε σοβαρό προβάδισμα με το «καλημέρα»!

Στο 47′ Ματ Ντάρμπισαϊρ με κεφαλιά έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, για να έρθει ο Ντουντού στο 70′ και να φέρει το ματς στα ίσια!

Στο τελευταίο λεπτό ο Νάτσο Σκόκο με ένα εντυπωσιακό σλάλομ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Νικοπολίδη για το 3-2, σκορπίζοντας τον ενθουσιασμό στον «κιτρινόμαυρο» κόσμο, που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την κατάκτηση του κυπέλλου. Ωστόσο, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άγγλος φορ με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3, στέλνοντας τον τελικό στην παράταση!

Εκεί ο Ολυμπιακός με τον Γκαλέτι στο 102′ πήρε «κεφάλι» στο σκορ, με τον Αργεντινό μάλιστα να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου της παράτασης είναι η σειρά του Παπαδόπουλου να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια, μετά από σκληρό τάκλιν στον Σκόκο. Οι Πειραιώτες με εννιά παίκτες δεν μπορούν να διατηρήσουν το προβάδισμα και ξανά ο Σκόκο σκόραρε για το εντυπωσιακό 4-4!

Το τελευταίο σφύριγμα του Τάσου Κάκου στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης βρήκε τις δύο φιναλίστ ισόπαλες. Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι, όπου χρειάστηκαν συνολικά 34 εκτελέσεις για να ολοκληρωθεί ο αγώνας και να βρει τον Ολυμπιακό κυπελλούχο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Ζεράλδο Άλβες, Κυριάκος (62′ Αλεξόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68′ Πελετιέρι), Σκόκο, Τζεμπούρ (77′ Εντίνιο), Μπλάνκο.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Άντζας, Αβ. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου (46′ Ντάρμπισιρ, 96′ Όσκαρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Λέτο (62′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Ντιόγο.