SL2: Τα Χανιά συνεχίζουν την καταδίωξη της Καλλιθέας, έχασε έδαφος η Καλαμάτα, τεσσάρα ο Ιωνικός

Άνετο πέρασμα από Λευκάδα για τα Χανιά, με τους Κρητικούς να επικρατούν με 3-0 του Τηλυκράτη και να παραμένουν έναν βαθμό πίσω από την πρώτη Athens Kallithea. Άνετο 4-1 του Ιωνικού επί της Ηλιούπολης, τεσσάρα και για το Αγιάλεω επί του Διαγόρα. Κόλλησε στην Κρήτη (1-1 με Γιούχτα) η Καλαμάτα.

Με τα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής συνεχίστηκε η δράση στην Super League 2 και συγκεκριμένα στον Νότιο Όμιλο. Μετά την χθεσινή νίκη της Athens Kallithea επί του Ολυμπιακού Β' τα Χανιά ήθελαν μόνο νίκη στη Λευκάδα επί του Τηλυκράτη. Αυτό και έκαναν επικρατώντας με 3-0 και έμειναν 1 βαθμό πίσω. Στα άλλα ματς ο Ιωνικός νίκησε με 4-1 την Ηλιούπολη, το Αιγάλεω με 4-1 τον Διαγόρα ενώ στο Γιούχτας – Καλαμάτα το σκορ ήταν 1-1.

Ιωνικός - Ηλιούπολη 4-1

Ο Ιωνικός διέλυσε εντός έδρας την Ηλιούπολη με 4-1 σκοράροντας από το 44' έως και το 58' τα τρία τέρματά του και δείχνοντας πώς μπαίνει ξανά σε καλά αγωνιστικά... μονοπάτια. Στο 44' ο Γκαρντάφσκι με σουτ έκανε το 1-0, στις καθυστερήσεις του α' μέρους ο Σαλαζάρ χρίστηκε σκόρερ με σουτ και στο 58' βρήκε γκολ και ο Ντάουντα. Η Ηλιούπολη βρέθηκε να παίζει και με 10 παίκτες από το 53' μετά την αποβολή του Τοπάλ, οπότε δεν θα ήταν και δύσκολο να βγάλει μία έξτρα αντίδραση.

Ωστόσο στο 67' μείωσε στο σκορ με πέναλτι του Μάντιτς. Στο 75' ο Σαλαζάρ είχε δοκάρι για τον Ιωνικό, ο οποίος θα μπορούσε να είχε βάλει και άλλα γκολ. Τελικώς στο 84' έβαλε και 4ο τέρμα με σουτ του Δρίτσα.

Σκόρερ: 44′ Γκαρντάφσκι σουτ, 45+2′ Σαλαζάρ σουτ, 58′ Ντάουντα και 84′ Δρίτσας / 67′ Μάντιτς

Ιωνικός: Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Τασιούλης, Οικονομίδης, Ντάουντα, Γιακουμάκης, Γκίνη, Σόουζα, Γκαρντάφσκι (76′ Δρίτσας), Ζάχαβι και Σαλαζάρ.

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Ασίγκμπα, Παντελίδης, Χάγκαν, Ράμος, Γκοτσούλιας, Μάντιτς, Τοπάλ, Μπουσάι, Φουρλάνος και Ντέντλερ.

Τηλυκράτης - Χανιά 0-3

Σπουδαιότατο διπλό για τα Χανιά και μάλιστα με 3 τέρματα! Παίζοντας με τον Τυληκράτη Λευκάδας οι Κρητικοί βρήκαν - αρχικά - γκολ στο 2ο ημίχρονο και μπόρεσαν έτσι μετά να φτάσουν στην κατάκτηση μίας πολύ σημαντικής νίκης στον εκτός έδρας αγώνα αυτόν. Ο Μάνος ήταν ο σκόρερ με σουτ στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης. Ακολούθησαν τα γκολ των Κόλα στο 84' και Νίλι στο 89' για το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερ: 46′ Μάνος σουτ, 84′ Κόλα και 89′ Νίλι

Τηλυκράτης Λευκάδας: Παρδαλός, Ρουγκάλας, Γιαννιώτης, Νιφορόπουλος, Τόσκα, Ζδράβος, Ρίζος, Τεγούσης, Μπελεβώνης, Περιστέρης και Ντοναλντόνι.

Χανιά: Κυρίτσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίκολιτς, Σιλά, Τσορνομάζ, Ντίαζ, Λεμονής, Σέχου, Μάνος και Βουό.

Αιγάλεω – Διαγόρας 4-1

Σαρωτικό το Αιγάλεω στο ματς με τον Διαγόρα. Οι «κυανόλευκοι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση δεν δυσκολεύτηκαν να νικήσουν τους Ροδίτες επικρατώντας με το εμφατικό 4-1. Μια νίκη που τους δίνει βαθμολογική ανάσα καθώς έφτασαν τους 14 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 8η θέση με τον Διαγόρα από την πλευρά του να μένει στους 22 και την 3η θέση, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά του από την κορυφή.

Στα του αγώνα, όπως φαίνεται και από το σκορ οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 14'΄είχαν κάνει ήδη το 2-0. Αρχικά στο 12' ο Ναζίμ άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε και πάλι, με το 2-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι με τον Σταμένκοβιτς έκαναν το 3-0 στο 51', ενώ ο Γαρουφαλιάς στο 87' έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις με το 4-0. Ο Διαγόρας το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Μανιά στο 90'.

Σκόρερ: 10′ , 14′ Ναζίμ, 51′ Σταμένκοβιτς, 87′ Γαρουφαλιάς. – 90′ Μανιάς

Αιγάλεω (Παντέλης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Μπλάκσον, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ (70′ Γαρουφαλιάς), Ραμίρεζ (70′ Νταβιώτης), Τάμπας, Σταμένκοβιτς (82′ Δημητριάδης).

Διαγόρας (Γράφας): Αυγερινός, Τσάβος (46′ Αρίας), Μανωλάκης, Σταματούλλας (54′ Νικολής), Ιγκνιάτοβιτς, Μασούρας, Μουντές (46′ Λούκιτς), Τσιαντούλας, Λεσάι (71′ Ταχματζίδης), Πάρντο (54′ Φέκκας), Μανιάς.