Ηλιούπολη – Ολυμπιακός Β’ 0-1: Σημαντικό “διπλό” και… φρένο στο αήττητο σερί των γηπεδούχων

«Στοπ» στο σερί νικών της Ηλιούπολης έβαλε ο Ολυμπιακός Β' καθώς έφυγε με το διπλό (0-1) και αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στον Νότιο όμιλο της Superleague 2.

Την πρώτη ήττα μετά από τέσσερα παιχνίδια δέχθηκε η Ηλιούπολη (τρεις συνεχόμενες νίκες με τον Σούλη Παπαδόπουλο στον πάγκο) καθώς ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της από τον Ολυμπιακό Β', ο οποίος αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και έψαξε να βρει το γρήγορο γκολ για να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Κάπως έτσι στο 10ο λεπτό, ο Βρουσάι εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπαγκαλιάνης βγήκε στην καρδιά της περιοχής και με προβολή έκανε το 0-1 για τους Πειραιώτες.

Μάλιστα η ομάδα του Ιμπαγάσα έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ όταν ο Κεϊτά έκανε ένα μακρινό σουτ αλλά ο Περιστερίδης το εξουδετέρωσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η απάντηση από την Ηλιούπολη ήρθε στο 39', όπου ο Παπαδούδης ήταν ετοιμοπόλεμος και εξουδετέρωσε το ωραίο μακρινό σουτ του Τοπάλ, διατηρώντας το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες είχαν τεράστια ευκαιρία για να σφραγίσουν τη νίκη στο 68' όμως ο Αργυρίου, έπειτα από κάθετη του Ανδρούτσου, αστόχησε σε τετ-α-τετ. Τελικά το 0-1 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, διατηρώντας την Ηλιούπολη στο -3 από την κορυφή και με παιχνίδι περισσότερο ενώ ο Ολυμπιακός Β' ξέφυγε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη καθώς είναι στο +6 (επίσης με παιχνίδι περισσότερο).

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Χάγκαν, Ράμος (64′ Τσαφταρίδης), Ασίγκμπα, Μπουσάι, Γκοτσούλιας, Παντελίδης, Τοπάλ, Φουρλάνος, Μάντιτς, Ντέτλερ.

Ολυμπιακός Β': Παπαδούδης, Μπα (74′ Παπακανέλλος), Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βλαχομήτρος (87′ Κωστούλας), Μπαγκαλιάνης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Κεϊτά (82′ Κεραμίδας), Μουζακίτης, Αργυρίου (82′ Κατσουλίδης).