ΝΒΑ: Έσπασαν το ρόδι οι Μπάκς, διπλός ο Γιάννης

Χριστουγεννιάτικο ...πάρτι έκαναν οι Μπακς απέναντι στους Ουόριορς. Τα ελάφια πήραν την πρώτη νίκη στη σεζόν με το εντυπωσιακό 138-99, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μίντλετον με 31 πόντους. Ο Γιάννης πρόσθεσε 15 με 13 ριμπάουντ. Χρόνο στο παρκέ πήρε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους.

Ο Στεφ Κάρι ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 19 πόντους (αλλά 2/10 τρίποντα) και ακόμη τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ, με τον Τζέιμς Ουάισμαν να ακολουθεί με 18 πόντους και οχτώ ριμπάουντ.

Από την αρχή οι Μπακς είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκαν στο +10, ενώ από την τρίτη περίοδο και μετά τα πάντα έγιναν πιο απλά, με την διαφορά να εκτοξεύεται και ο νικητής να κρίνεται ουσιαστικά πολύ πριν το τέλος του αγώνα. Τελικό σκορ 138-99 και πρώτη νίκη για την ομάδα των Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο.

Δωδεκάλεπτα: 33-25, 66-56, 100-76, 138-99.