Καλαμάτα 80: Νίκησε 3-2 τον Ερμή Πατρών και προκρίθηκε στον τελικό του final-4 Κ21 της ΕΣΠΕΠ!

Στον τελικό του final 4 στο πρωτάθλημα Κ21 της ΕΣΠΕΠ προκρίθηκε η Καλαμάτα 80! Οι «λύκοι» επικράτησαν 3-2 σετ του Ερμή Πατρών στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης στο κλειστό Γυμναστήριο της Ολυμπιάδας και το μεσημέρι του Σαββάτου θα διεκδικήσουν τον τίτλο στην Πελοπόννησο και το εισιτήριο στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Στον ημιτελικό απέναντι στον Ερμή, οι νεαροί καλαματιανοί του Αλέξανδρου Μπούρα έδωσαν μάχη και πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ αν και θα μπορούσαν να έχουν νωρίτερα καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκαν δυο φορές στα σετ αλλά οι Αχαιοί είχαν απάντηση και όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ. Η Κ80 πήρε το πρώτο 25-21 αλλά ο Άθλος ισοφάρισε με 25-28, αν και οι λύκοι προηγήθηκαν 17-14! Η Καλαμάτα επέστρεψε με 25-23 αλλά ο Άθλος έκανε το 2-2 με 26-24 με ανατροπή πάλι από το 20-16.

Στο τάι μπρέικ ωστόσο οι “λύκοι” απέφυγαν τα λάθη, πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα (6-2, 8-3, 10-6, 12-8) για να πάρουν το σετ 15-10.

Στην αποστολή της Καλαμάτα 80 μετέχουν οι Αραπάκης, Ξεροβάσιλας, Μπεζάτης, Χειλάς, Δερβίσι, Τομαρας, Βλάσης (λ), Κοκονίδης, Ντερβίσι, Οικονομάκος, Ντάκουρης, Μάνα, Σπανός, Μέγγος

Το συγκρότημα του Αλέξανδρου Μπούρα θα βρει απέναντί του στον τελικό την Ολυμπιάδα η οποία στον πρώτο ημιτελικό επιβλήθηκε 3-0 (25-17,25-8,27-25) σετ του Άθλου Πατρών.