Άργης: Ο Ηλυσιακός πέρασε (9-11) από την Καλαμάτα (φωτο & βίντεο)

Ανυπέρβλητο αποδείχθηκε για τον Άργη Καλαμάτας το εμπόδιο του Ηλυσιακού για την Α2 πόλο των αδρών. Η ομάδα των Ιλισίων επικράτησε 11-9 για την 9η αγωνιστική και εδραιώθηκε στην τετράδα του Νοτίου Ομίλου με 15 βαθμούς, ενώ ο Άργης Καλαμάτας παραμένει στους 4 βαθμούς.

Ισορροπημένο ξεκίνημα, ο Ηλυσιακός παίρνει κεφάλι

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 1-1. Στη δεύτερη περίοδο, ο Ηλυσιακός ανέβασε στροφές και με σερί 2-0, χάρη σε τέρματα των Σφηκάκη και Γκιτσάκη, προηγήθηκε 3-1.

Αύξηση της διαφοράς, αντίδραση Άργη Καλαμάτας

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με ορμή και ανέβασαν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (8-4) στο τρίτο οκτάλεπτο. Ο Άργης Καλαμάτας δεν τα παράτησε και στο τελευταίο οκτάλεπτο μείωσε στα δύο τέρματα (11-9), χάρη σε τρία γκολ, όμως δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει το εις βάρος του αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 0-2, 3-5, 5-3

Άργης Καλαμάτας (Κώστας Πετρόπουλος): Μπλαζάκης, Χειλάς, Κλαψιανός 1, Κρανιδιώτης, Τσιότσιος Κων. 1, Κωνσταντόπουλος, Μακαντάνης 1, Σαμαράς, Νέγκιζ 1, Φιρφιλιώνης, Τσελέντης, Σμάτωβ, Πετρόπουλος, Παπαποστόλου 2, Τσιότσιος Χρ. 2

Ηλυσιακός (Γιάννης Πρίμπας): Πράγιας, Χριστοφορίδης, Κουρούπης 2, Γκιτσάκης 2, Λαμπρόπουλος, Ιβανίσεβιτς, Κάργας, Τούμπουρος, Τασσόπουλος 3, Αποστολάκος, Έρεις 2, Βασιλάκης, Σφηκάκης 1, Κοκότης 1.