Μεσσηνιακός: Ολοκλήρωσε με διπλό στην Κόρινθο την κανονική περίοδο – Με Παναχαϊκή στα πλέι οφ

Ο Μεσσηνιακός νίκησε στην Κόρινθο με 3-0 (18-25, 17-25, 21-25) σετ στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Περιφερειακό ΕΣΠΕ Πελοποννήσου.

Με αυτή τη νίκη, η Καλαματιανή ομάδα τερμάτισε στην 4η θέση και προκρίθηκε στα πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή, η οποία τερμάτισε στην 1η θέση.

Η Παναχαϊκή έχει το πλεονέκτημα με νίκες 2-0, όμως ο Μεσσηνιακός δεν έχει πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Την Κυριακή 31/3/2024 στις 19.00 στην Πάτρα, οι πράσινες θα επιδιώξουν να ανατρέψουν το προβάδισμα της Παναχαϊκής και να φέρουν τον μεθεπόμενο αγώνα στην Καλαμάτα την προσεχή Τετάρτη 3/4/2024.

Η φετινή περίοδος θεωρείται ήδη επιτυχημένη για τον Μεσσηνιακό, ο οποίος δομήθηκε για μια αξιοπρεπή πορεία μετά τα σκαμπανεβάσματα των τελευταίων 3 ετών. “Η ομάδα τερμάτισε στην 4η θέση, αφήνοντας άριστες εντυπώσεις με την απόδοσή της και την ευπρέπεια της συμπεριφοράς όλων όσων την απαρτίζουν. Τα κυριότερα στοιχεία αυτής της αθλητικής δομής είναι πως όλες οι αθλήτριες είναι καλαματιανές και κάτοικοι Καλαμάτας και οι μικρές μας πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες”, αναφέρουν στον ΜΓΣ.

Όσον αφορά την αγώνα της περασμένης Κυριακής, ο Μεσσηνιακός παρατάχθηκε, υπό τις οδηγίες της Γεωργίας Σουρή, με τις παρακάτω: Κουτσουροπούλου, Φωτεινάκη, Τσάτουμα Όλγα, Τσούμπανου, Διακουμέα, Νακούση, Ζερδεβά, Τζουάνου, Τσαπέκη, Χρονοπούλου, Χανδρινού.

Την ομάδα συνόδευσαν οι Τάκης Θεοδωρόπουλος και Νίκος Ζεργιώτης.