Ράχη – Δώριο 4-1: Καθάρισε στο τέλος με Τρικουράκη, Μπέγκα

Έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τον Άρη Μπέγκα και τον Αποστόλη Τρικουράκη, ο μεν πρώτος με τρεις ασίστ και ο δεύτερος με δύο γκολ, η Ράχη επιβλήθηκε 4-1 του Δωρίου και με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στο ξεκίνημα της Α1 τοπικής Μεσσηνίας.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς στο τέλος όπως είχαν κάνει και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αφού το Δώριο πρόβαλε ισχυρή αντίσταση, μέχρι το 77′, οπότε δέχτηκε δυο τέρματα σε ένα δίλεπτο και εκεί τελείωσαν όλα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Γκιάτα ανέτρεψε τον Ζωγόπουλο και ο Ψηλοπαναγιώτης έδειξε χωρίς δισταγμό το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καπόγλης νικώντας τον Πλακουδάκη για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους στο πρώτο μέρος, στο 41ο λεπτό, όταν φάουλ του Γκιάτα βρήκε στη συμβολή των δοκών του Τσέλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ράχη έχασε τριπλή μεγάλη ευκαιρία στο 53ο λεπτό για να αυξήσει την διαφορά στο σκορ, όταν ο Πετρόπουλος δυο φορές  έπιασε κεφαλιά εξ’ επαφής αλλά νικήθηκε από τον Πλακουδάκη ενώ προβολή στη συνέχεια του Μπέγκα έδιωξαν οι αμυντικοί πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Αντί να διπλασιάσουν τα τέρματά τους οι γηπεδούχοι, ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που κατάφεραν δυο λεπτά μετά, στο 55′, να σκοράρουν και να φέρουν το ματς στο 1-1. Σκόρερ ο Παπαδέας ο οποίος με πλασέ από θέση φορ, έπειτα από γύρισμα του Γκιάτα, νίκησε τον Τσέλα.

Στο 77′ η Ράχη πήρε εκ νέου το προβάδισμα όταν ο Μπέγκα έβγαλε τον Τρικουράκη σε θέση βολής και ο τελευταίος ευστόχησε για το 2-1, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για οφσάιντ σε μία φάση που πήρε πάνω του ο Ψηλοπαναγιώτης.

Ο Μπέγκα και ο Τρικουράκης συνεργάστηκαν και δυο λεπτά αργότερα, με τον αρχβηγό της Ράχης να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-1 και να κλειδώνει ουσιαστικά τη νίκη.

Το σκορ έκλεισε στο 89′ με τον Μπέγκα να μοιράζει την τρίτη του ασίστ στο ματς για τον Κωστέα, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση σημείωσε το 4-1.

Ράχη: Μ. Τσέλα, Τριανταφυλλίδης, Καπόγλης, Γ. Κωστέας, Γεωργουλάκος, Ζωγόπουλος, Γρ. Παπαγεωργίου, Πετσόπουλος (70′ Τσίρμπας), Θ. Κωστέας, Μπέγκα, Τρικουράκης.

Δώριο: Πλακουδάκης, Γεωργιόπουλος, Μπόρα, Κ. Κώστας (82′ Μωράκης), Μ. Κώστας, Γκρίτζαλης, Παπαδέας, Γκιάτα, Βεσέλης, Αναστασόπουλος, Λιόγας (90′ Τσίμπουρης).