Αβία- Ομόνοια 3-3: Ειδίκευση στα … θρίλερ

Ειδικότητα στα ματςθρίλερ φαίνεται πως αποκτά η Ομόνοια καθώς μετά το 3-4 με τον Εθνικό Μελιγαλά το περασμένο Σάββατο, αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Αβία στο γήπεδο του Κάμπου, σ’ ένα νέο ματς ανατροπών, για την 4η αγωνιστική της Α’ τοπικής.

Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, στο τρίτο παιχνίδι εντός έδρας και φάνηκε πως θα τα καταφέρουν όταν προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο αλλά η Ομόνοια έζησε… σε dejavu το ματς του προηγούμενου Σαββάτου, κατάφερε να το γυρίσει σε 3-2 για να δεχτεί την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος. Κι όλα αυτά ενώ αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο ημίωρο.

Η Αβία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και παραλίγο να αιφνιδιάσει μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Κώστας Κορμπής μπήκε από τον άξονα και πλάσαρε αλλά ο Τσούλος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Οι δύο ομάδες έδειξαν να έχουν δυσκολία στη δημιουργία φάσεων σε ροή αγώνα και οι ευκαιρίες που έκαναν προήλθαν από στημένα.

Η πρώτη από αυτές στο 9ο λεπτό όταν ο Λυκουρέζος έπιασε κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Δ. Κορμπή, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ η πρώτη φάση για την Ομόνοια ήρθε σε αντίστοιχη περίπτωση όταν ο Τζανετάκος έκανε το φάουλ και η κεφαλιά του Ζακόλι είχε την ίδια κατάληξη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσουλάκου η άμυνα απέτυχε να διώξει, η μπάλα κατέληξε στο Γεωργουλέα που προχώρησε ανενόχλητος και πλάσαρε για το 1-0.

Η Ομόνοια άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα στη συνέχεια αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους στην επίθεση, με τον Μπαρσελό να προσπαθεί να βγει στην πλάτη της άμυνας αλλά σε δύο περιπτώσεις που πήρε σωστά την μπάλα υποδείχθηκε οφσάιντ.

Τελικά, οι γηπεδούχοι χτύπησαν εκ νέου στο 30’ όταν από γέμισμα του Παπανικολόπουλου ο Κώστας Κορμπής βρέθηκε τετ-α-τετ και πλάσαρε γράφοντας το 2-0.

Στο τελευταίο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν στα δυο τρίτα του γηπέδου αλλά δεν απείλησαν πέρα από μία κεφαλιά του Τάφα στο 38’, έπειτα από σέντρα του Κωστόπουλου.

Η.. επιστροφή

Η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την Ομόνοια να ανεβαίνει πιο ψηλά στο γήπεδο προκειμένου να μειώσει το σκορ και την Αβία να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 56ο λεπτό, ο Κώστας Κορμπής βγήκε από πλάγια και πλάσαρε με λόμπα τον Τσούλο που επιχειρούσε έξοδα αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τελικά το γκολ στο 61ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζανετάκου ο οποίος νίκησε τον νεαρό Χριστόπουλο μειώνοντας σε 2-1.

Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο αύριο η Ομόνοια απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς ο διαιτητής Σκόρδος απέβαλε τον Κώστα Κορμπή για χτύπημα εκτός φάσης στον Κοστρίβα.

Το γκολ και η αποβολή έδωσαν άλλον αέρα στην ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου, η οποία ανέβασε την πίεση της και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 70ο λεπτό. Ο Τάφα έπιασε σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι αλλά στην επαναφορά ο Μπαρσελό σε κενή εστία έκανε εύκολα το 2-2.

Ο ουρουγουανός επιθετικός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα λίγο μετά, στο 74’, όταν από λάθος γύρισμα των αμυντικών κέρδισε την κεφαλιά με τον Χριστόπουλο να αποκρούει και με τη βοήθεια του δοκαριού να στέλνει την μπάλα κόρνερ.

Τελικά, η ολική ανατροπή στο παιχνίδι για την καλαματιανή ομάδα ήρθε στο 80’ από μία φάση που δεν μύριζε γκολ. Ο Τάφα έκανε σέντρασουτ λίγο κάτω από τη σέντρα του γηπέδου ξεγελώντας τον Χριστόπουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και την μάζεψε από τα δίχτυα του για το 2-3.

Το ματς φάνηκε να γυρίζει πλέον για την Ομόνοια αλλά σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της ανατροπής. Οι πεισματάρηδες γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 84’ όταν μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Αποστολίδης με πλασέ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Τσούλο σημειώνοντας το τελικό 3-3.

Μάλιστα στο 94’ η Αβία παραλίγο να γίνειΕθνικός Μελιγαλά όταν μετά από γέμισμα στην περιοχή ο Παπανικολόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά νωρίτερα είχε σημειωθεί είχε σημειωθεί σε θέση οφσάιντ, απόφαση που έφερε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

Αβία: Χριστόπουλος, Καλογερόπουλος, Αποστολίδης, Λυκουρέζος, Παπανικολόπουλος, Καρδάσης Γ., Κορμπής Κ., Τσουλάκος Ε., Τσουλάκος Δ. (82’ Μπουζάλας), Γεωργουλέας (46’ Δ. Πολυμενέας).

Ομόνοια Καλαμάτας: Τσούλος, Κοστρίβας, Σπυρόπουλος, Στραβάκος, Ζακόλι, Λότσι (46’ Διονυσόπουλος), Κωστόπουλος, Τάφα, Μπαρσελό (88’ Αβράμης), Τζανετάκος, Μπάλας (59’ Δημητρίου).