Πρώτος τελικός το 2022 για Τσιτσιπά

Ο πρώτος φετινός τελικός στο ATP Tour και συνολικά 18ος στην καριέρα του είναι γεγονός για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που προκρίθηκε στον καταληκτικό αγώνα του τουρνουά στο Ρότερνταμ.

Ο 23χρονος πρωταθλητής τα βρήκε «σκούρα» στα πρώτα δύο σετ απέναντι στον άγνωστο μέχρι πρότινος Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα (Νο 137 στην παγκόσμια κατάταξη), όμως από τη στιγμή που ισοφάρισε σε 1-1 σετ (4-6, 6-4) το μομέντουμ ήταν με το μέρος του και τελικά έφτασε στη νίκη ύστερα από μία ώρα και 52 λεπτά, κατακτώντας το τρίτο σετ με 6-2.

Ο νεαρός αντίπαλός του, ο οποίος ξεκίνησε από τα προκριματικά, αιφνιδίασε τον Τσιτσιπά με το έξοχο ποσοστό στο σερβίς και το επιθετικό παιχνίδι του.

Ο Λεχέτσκα έκανε break μόλις στο 3ο game και κράτησε το σερβίς του, για να κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-4. Ο Τσιτσιπάς ισορρόπησε ύστερα το ματς, αλλά έχασε κρίσιμους πόντους και δύο φορές την ευκαιρία να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του.

Ακόμη κι έτσι όμως, η εμπειρία έδωσε τη δυνατότητα στον Τσιτσιπά να κάνει το 6-4 με break στο τελευταίο game του δεύτερου σετ και πιο ήρεμος στη συνέχεια προηγήθηκε 3-0 και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, κλείνοντας το τρίτο σετ με 6-2.

Ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στον αυριανό (13/2) τελικό θα προκύψει από τον (χρονικά) δεύτερο ημιτελικό, ανάμεσα στον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ και τον Καναδό Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ.