Διπλό-μισή παραμονή στην Τρίπολη ο Ιωνικός

Άλμα παραμονής με πρωταγωνιστή τον Άοσμαν έκανε στην Τρίπολη ο Ιωνικός, ο οποίος νίκησε με ανατροπή τον Αστέρα Τρίπολης με 3-2.

«Φρένο» στη ξέφρενη πορεία του Αστέρας Τρίπολης από την αρχή του νέου χρόνου έβαλε ο Ιωνικός.

Αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Καπίγια μόλις στο 6΄, η ομάδα της Νεάπολης πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 στο γήπεδο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 23η αγωνιστική της Super League, και έκανε άλμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Αοσμαν με πέναλτι στο 63΄ (σε μία φάση όπου αποβλήθηκε ο Καστάνιο), ο Λένις στο 67΄ και ο Μάναλης στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων «υπέγραψαν» την ανατροπή των νεοφώτιστων, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στην εκπνοή ο Κρέσπι για την αρκαδική ομάδα, που γνώρισε την πρώτη ήττα της μετά από πέντε διαδοχικές νίκες.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος (80΄ Λεό Τιλίκα), Καστάνιο, Αλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (81΄ Κρέσπι), Καπίγια (64΄ Αντζουλάς), Ριέρα (81΄ Μπενίτο), Σονί

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαφέας, Αοσμαν (85΄ Πλατέλλας), Ντάλσιο, Ματσούκας (73΄ Γκοτσούλιας), Σάντσεθ, Ρομαό, Κιάκος (90΄ Καμπράλ), Κάνιας, Λένις (73΄ Βαλεριάνος), Μάντζης (90΄ Μάναλης)