Τένις: Θέλει να γίνει… Πρίγκιπας ο Τσιτσιπάς – Νίκησε 2-1 τον Σίνερ και παίζει τελικό με Ρούντ στο Μόντε Κάρλο (βίντεο)

Μετά από μία επική μάχη που κράτησε περίπου τρεις ώρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς υποχρέωσε τον Γιανίκ Σίνερ στη δεύτερη φετινή ήττα του με 2-1, με τον Έλληνα τενίστα να προκρίνεται για τρίτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του τουρνουά Masters του Μόντε Κάρλο.

Ο Τσιτσιπάς, αν και πήρε το πρώτο σετ του ημιτελικού, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, με τον Ιταλό να ισοφαρίζει και να προηγείται 4-2 στο τρίτο σετ.

Εκεί, όμως, αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στο πόδι και ο Έλληνας τενίστας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, καθώς κέρδισε τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ και έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 6-4, 3-6, 6-4.

Με Ρουντ στον τελικό

Ο Κάσπερ Ρουντ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Monte-Carlo Masters.

Ο Νορβηγός πρωταθλητής υπέταξε τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα ημιτελικά με 2-1 σετ και την Κυριακή θα αγωνιστεί κόντρα στον Έλληνα για το τρόπαιο.

Το νο10 της παγκόσμιας κατάταξης πήρε το πρώτο σετ με 6-4, όμως ο επικεφαλής της ATP εδώ και 420 εβδομάδες έδειξε την ποιότητά του στο 2ο σετ με 6-1, στον πρώτο ημιτελικό στο Μονακό από το 2015.

Αν και ο Σέρβος είχε το κίνητρο του τρίτου sweep των εννέα Masters 1000 στη σεζόν, δεν τα κατάφερε, αφού ο Ρουντ με δύο break στο τρίτο σετ έφτασε στη νίκη.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή στις 16:00, με τον Τσιτσιπά να έχει μία νίκη και τον Ρουντ δύο στις τρεις μεταξύ τους αναμετρήσεις στο παρελθόν.