Καλαμάτα 80: Άλωσε και τη Ν. Φιλαδέλφεια, 3-2 την ΑΕΚ

Η Καλαμάτα 80 “άλωσε” και τη Ν. Φιλαδέλφεια και με νίκη στο τάι μπρέικ επι της ΑΕΚ “κλείδωσε” την πρώτη στην κανονική περίοδο στην pre league.

Οι “λύκοι” έκαναν επίδειξη ισχύος στα δυο πρώτα σετ απέναντι στην ΑΕΚ η οποία έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια και πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει την 3η θέση της βαθμολογίας στον όμιλο της.

Καλαμάτα 80, Κέρκης και η Ένωση θα βρεθούν στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος όπου έξι ομάδες θα διεκδικήσουν τις τρεις θέσεις που οδηγούν στην Volleyleague. Η Καλαμάτα 80 έφτασε τους 23 βαθμούς και είναι στο +2 από τον Κέρκη που την ίδια ώρα επικρατούσε 3-1 σετ του Αιγιαλέων απέναντι στον οποίο η Κ80 θα ρίξει αυλαία την κανονική περίοδο την προσεχή Τετάρτη.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-2 και 5-3. Η «Ένωση» διατηρήσε το +2 έως το 10-8 αλλά η Κ80 έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε σε 10-10, ενώ ξέφυγε στο σκορ με 12-16. Η ΑΕΚ μείωσε αρχικά σε 15-16, ενώ με μπλοκ και πόντο του Καβαρινού, πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-16. Οι λύκοι δεν πτοήθηκαν, πήραν εκ νέου προβάδισμα (22-23) και με καθαρό μυαλό στους τελευταίους πόντους, πήραν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, η Καλαμάτα 80 προηγήθηκε με 3-6 και 4-8. Η ΑΕΚ μείωσε σε 7-10 και 12-15 αλλά η ομάδα του Ντάκουρη με βελτιωμένο μπλοκ έφτασε άνετα στο 16-25 και το 0-2 στα σετ.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η Κ80 προηγήθηκε με 7-10 και οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 17-17. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (19-17, 20-18) και στη συνέχεια τριών (23-21)για να πάρουν το σετ με 25-21 (1-2).

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν φουριόζοι και κυριάρχησαν απόλυτα. Προηγήθηκαν 8-2 και 16-7 για να ολοκληρώσουν το σετ με 25-14.

Στο τάι μπρέικ, το αρχικό 1-0, έγινε 1-4 για την Καλaμάτα 80. Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε 5-5 αλλά οι Μεσσήνιοι είχαν απάντηση και με σερί 6-1 προηγήθηκαν 6-11. Ο Παύλου μείωσε σε 9-12, αλλά οι λύκοι κατέκτησαν το σετ με 10-15 και 2-3 στα σετ.

Τα σετ: 22-25, 16-25, 25-22, 25-14, 10-15

ΑΕΚ (Άκης Χατζηαντωνίου): Πετσιάς, Παύλου, Ράμος, Πιέπερ, Καπίρης, Θεοδόσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Μουσικάς (λ), Καβαρινός.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Πελεκούδας, Δαλακούρας, Παλέντζας, Χαραλαμπίδης, Χριστόφας, Δημητούλης / Μπούρας (λ), Μπέσης, Κατσιαφλάκας.