Απόλλωνας Καλαμάτας- Σπερχογεία 1-0: Το τέρμα του Αγγελόπουλου έκανε τη διαφορά

Με τέρμα του Αγγελόπουλου ο Απόλλωνας Καλαμάτας έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Σπερχογείας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Οι ασπρόμαυροι πέτυχαν την τους νίκη στη σεζόν και έφτασαν τους 19 βαθμούς παραμένοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την ήττα τους παρότι πάλεψαν και είχαν τις ευκαιρίες να φύγουν με βαθμό από το Ασπρόχωμα.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό ο Μανωλόπουλος είχε πλασέ με τον Λένα να διώχνει σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.
Η Σπερχογεία ισορρόπησε το παιχνίδι στη συνέχεια και είχε δύο καλές τελικές με ισάριθμα φάουλ του Σώκαλη στο 15′ και το 31′ με τον Γιακουμή να αντιδρά σωστά και στις δύο περιπτώσεις.
Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε επίσης στους φιλοξενούμενους όταν στο 50 ο Μαστρόκαλος έπιασε το σουτ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιακουμή. Στο 63’ ήταν στη σειρά του Μανωλοπούλου να απειλήσει με εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να περνά άουτ ενώ στο 72’ ήρθε το γκολ για τον Απόλλωνα.

Ο Μανωλόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να απομακρύνουν την μπάλα και ο Αγγελόπουλος μέσα από την περιοχή με πλασέ έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 75’ μετά από γύρισμα του Ντάβου ο Μαστρόκαλος πλάσαρε άουτ ενώ δύο λεπτά μετά από κάθετη του Σπύρου ο Παναγιώτης Κακαλέτρης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα.

Η κορυφαία στιγμή για τους ταύρους ήρθε στο 78’ όταν μετά από καθετή του Τσίμπουρη ο Ντάβος βγήκε τετ-α-τετ με τον Γιακουμή αλλά το πλασέ του έδιωξε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

Απόλλωνας Καλαμάτας: Π. Γιακουμής, Μπούνας, Σεντεμέντες, Νικολόπουλος, Αγγελόπουλος, Καραϊσκος (46’ Κουρεντζής), Πουλουπάτης, Καρύδης, Πανταζής (72’ Κοντογόνης), Μανωλόπουλος (90’ Ζαϊμης), Γ. Γιακουμής.

Σπερχογεία: Κ. Κακαλέτρης, Τζεφερεμιναίος, Μάτσι, Μαστρόκαλος, Λένα, Δημητρίου (72’ Κατσάρας), Γουδέλης (63’ Τσίμπουρης), Σπύρος, Παν. Κακαλέτρης (90’ Τσιάκας), Σώκαλης, Ντάβος.