Εράνη-Καλαμάτα 0-4: Εύκολα και απλά με χατ τρικ Κουϊρουκίδη

Με τον Μιχάλη Κουϊρουκίδη σε μεγάλα κέφια, η Καλαμάτα επιβλήθηκε 4-0 της Εράνης σε φιλικό που έγινε στα Φιλιατρά, μια εβδομάδα πριν το ξεκίνημα των επίσημων υποχρεώσεων της για τη νεα σεζόν.

Ο 24χρονος σέντερ φόρ πρόλαβε σε 45’ που αγωνίστηκε να πετύχει τρία γκολ και να δώσει μια ασίστ, δείχνοντας με την εκτελεστική αλλά και δημιουργική του ικανότητα πως θα αποτελέσει κεφάλαιο φέτος για την Μαύρη Θύελλα.

Οι μελανόλευκοι μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας στο μυαλό και την εικόνα που θα έπρεπε να παρουσιάσουν και το σκορ που θα έπρεπε να επιδιώξουν εκμεταλλευόμενοι τις τελικές προσπάθειες που θα έχουν. Τα στοιχεία του πρώτου μέρους έδειξαν καλή κυκλοφορία, θέληση και πάθος για διάκριση και κυρίως αποτελεσματικότητα στον τελικό στόχο.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Στεργίδης μπήκε από δεξιά αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να τον ανατρέψει και το καθαρό πέναλτι έκανε γκολ ο Κουϊρουκίδης.

Στο 13’ ο Αλεξόπουλος χτύπησε στο φρύδι αποχώρησε τραυματίας ενώ αργότερα του τοποθετήθηκαν ράμματα.

Στο 17′ η Καλαμάτα απείλησε εκ νέου με σουτ του Ιντζίδη ενώ στο 22΄ο Γαλούπης έκανε σέντρα από δεξιά και ο “ξεχασμένος” από την άμυνα Στεργίδης σούταρε από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 24’ μετά ωραία συνεργασία του Βουκμίροβιτς με τον Κουϊρουκίδη ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 – 2 για την Μαύρη Θύελλα.

Στο 29′ ωραίο σουτ του Γεωργόπουλου έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Αλεξανδρόπουλο σε μια δύσκολη απόκρουση ενώ δέκα λεπτά ήρθε δεύτερο πέναλτι για την Καλαμάτα σε χέρι του Γεωργίου μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στεργίδης, ο Αλεξανδρόπουλος απέκρουσε αλλά ο Κουϊρουκίδης στην επαναφορά έκανε το 0-3 με το τρίτο προσωπικό του γκολ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Γεωργόπουλο να κάνει το 4-0 μετά από ωραίο συνδυασμό Βουκμίροβιτς – Κουϊροκίδη.

Με το ξεκίνημα στην επανάληψη ο Ράκιτς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι του νεοεισελθόντα Σωτήρη Λυμπερόπουλου. Η πρώτη καλή στιγμή για την Εράνη καταγράφηκε στο 50′ με πρωταγωνιστή τον Βέλλη το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Πάντος ενώ η Εράνη απείλησε και πάλι στο 53′ σε κεφαλιά του Νταβιντ μετά από κόρνερ του Βέλλη.

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Κώστας Λυμπερόπουλος): Αλεξανδρόπουλος, Μπουρδέκας, Ανδρώνης, Παπαγεωργίου, Χάρμπας, Ασημακόπουλος, Πέππας, Χαραλαμπόπουλος, Βλαχόπουλος, Βέλλης. Έπαιξαν και οι Λαμπρόπουλος, Γιαννακόπουλος, Νταβιντ, Μιχαλακόπουλος,Τσοροβάς.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Πάντος (60′ Στεφανάκος), Τσουβαλτζίδης (60′ Γκελκέϊρα), Γαλούπης, Τσιβελεκίδης (80′ Δήμος), Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος (58′ Μπάμπης), Τζόκιτς, Βουκμίροβιτς ( 80′ Σάμσον), Στεργίδης (80′ Ακριστινέϊ ), Κουϊρουκίδης (46′ Ράκιτς), Αλεξόπουλος (αναγκ. αλλ. 13′ Γεωργόπουλος, 63′ Καζβιρόπουλος).