Ευκλής: 6η θέση για Ανδρέα Γκότση σε διεθνή αγώνα στη Ρουμανία

Το ποδηλατικό τμήμα του Σ.Π.Ο.Κ. ''Ο Ευκλής'' εκπροσώπησε ο έμπειρος αθλητής Ανδρέας Γκότσης σε Διεθνή αγώνα στα Καρπάθια Όρη της Ρουμανίας.

Η ανακοίνωση του Ευκλή αναφέρει:

Στα πλαίσια του 2ου ΕΤΑΠ του Διεθνούς Γύρου Σιμπίου την Παρασκευή 7 Ιουλίου διοργανώθηκε ο αγώνας Transfăgărășan Challenge 2023, όπου ο αθλητής Ανδρέας Γκότσης έτρεξε το τελευταίο δύσκολο ανηφορικό κομμάτι του ΕΤΑΠ καταφέρνοντας, να τερματίσει σε αυτόν τον απαιτητικό αγώνα 6ος στην κατηγορία Β4 (50 - 59 ετών).

Ο αθλητής μας δήλωσε, ότι είναι ικανοποιημένος από την θέση, που κατέκτησε, αφού ξεκίνησε από τα 520 μ. υψομετρικά και ανεβαίνοντας στα 2.037 μ. ήταν ένα δύσκολο εγχείρημα.

Συνολικά πήραν εκκίνηση 555 αθλητές, μεταξύ των οποίων και πολλοί ξένοι από διάφορες χώρες σε όλες τις κατηγορίες. Τερμάτισαν 443 ποδηλάτες.

Εμείς τρέξαμε και τερματίσαμε το τελευταίο κομμάτι του 2ου ΕΤΑΠ, πριν τερματίσουν οι επαγγελματίες αθλητές.

Στο Γύρο του Σιμπίου στα πλαίσια του οποίου διοργανώθηκε και ο Διεθνής αγώνας Transfăgărășan Challenge έτρεξαν μεταξύ άλλων και επαγγελματικές ομάδες, όπως η Bora-Hansgrohe και η Lotto Dstny. Η δε διοργάνωση ήταν άψογη.