ΑΟ Διαβολιτσίου-Παναχαϊκή 0-3: Κορυφή με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο

Με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο η Παναχαϊκή επιβλήθηκε 3-0 του ΑΟ Διαβολιτσίου στο γήπεδο Μελιγαλά, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής και πέρασε μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι αχαιοί με την 14η νίκη τους έφτασαν τους 43 βαθμούς ενώ ο Τηλυκράτης με ματς λιγότερο βρίσκεται στους 41.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις, σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο, οι κοκκινόμαυροι φάνηκαν αποτελεσματικοί στο β’ μέρος και με τέρματα των Λιποράσε, Καράκλαιτς, Κέρι πήραν το τρίποντο, υποχρεώνοντας τους νερατζούρι στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους στη σεζόν.

Ο Μάρκος Στεφανίδης παρέταξε τον ΑΟΔ με μια αλλαγή σε σχέση με το ματς απέναντι στον Παναγρινιακό, με τον Τσιγαρίδη στο αρχικό σχήμα αντί του Βέλλη.

Η Παναχαϊκή μπήκε καλά στο ματς και στο 5’ έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Καρακλάιτς βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και πλάσαρε αλλά ο Καντούτσης απομάκρυνε πριν την γραμμή.

Στο 28’ ο Κέρι έβγαλε στον Αλεξόπουλο που δεν έκανε καλό τελείωμα με τον Λιποράσε να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα για την προβολή. Στο 38’ ο Μπαλόπουλος κόντραρε σουτ του Καρακλάιτς ενώ στο 40΄ο Τσακμάκης είχε κεφαλιά άουτ από κόρνερ του Κέρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Ηλιόπουλου που δεν μέτρησε για οφσάιντ ενώ λίγο μετά ο Δημητρίου δεν πρόλαβε την μπάλα σε κάθετη που έγινε από τον Πάγια και μπλόκαρε ο Κολοβούρης.

Η Παναχαϊκή στην πρώτη οργανωμένη προσπάθεια βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 53’, όταν ο Κέρι έκοψε στον Λιποράσε που με πλασέέκανε το 0-1.

Ο Στεφανίδης πέρασε φρέσκα πόδια στο ματς τους Μιχαλόπουλο, Βέλλη αλλά στην επόμενη φάση η Παναχαϊκή πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Καρακλάιτς πίεσε τον Μαρσέλο, κέρδισε την κόντρα και με πλασέ έκανε το 0-2 στο 58’. Οι Πατρινοί χωρίς άγχος πλέον πέτυχαν το 0-3 στο 63’ με τον Κέρι από μπαλιά του Μπουρλάκη.

Η καλύτερη στιγμή για τον ΑΟΔ ήρθε σε σουτ του Πιτσιλή που απέκρουσε ο Κολοβούρης.

Διαιτητής: Κόκκορης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Τσούκας (Αρκαδίας), Παπαγεωργίου (Αρκαδίας)

ΑΟ Διαβολιτσίου: Μαρσέλο, Πιτσιλής, Θώδης, Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Στραβάκος, Δημητρίου (77’ Φασούλης), Πάγια (66’ Καρύδης), Ηλιόπουλος (66’ Γουέσλεϊ), Τσιγαρίδης (56’ Μιχαλόπουλος), Μουλιάτος (56’ Βέλλης)

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Τσακμάκης, Σμίλτος, Στεργίδης (87’ Μαγκάκης), Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Τεγούσης, Αλεξόπουλος (66’ Κυβελίδης), Μπουρλάκης, Καρακλάιτς (87’ Λούσκος), Κέρι (75’ Γούλας)