Αβία-Πανθουριακός 2-8: “Πολυβόλο” στον Κάμπο

Με το… καλησπέρα στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής ο Πανθουριακός έδωσε το στίγμα του για τη νέα σεζόν. Σε ένα επιθετικό κρεσέντο η ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου επιβλήθηκε με 8-2 της Αβίας στο γήπεδο του Κάμπου δείχνοντας απ’ το ξεκίνημα τις διαθέσεις της.

Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον Πανθουριακό που ανέβασε στροφές και έφτασε στην άνετη νίκη με τον Βασίλη Αθανασόπουλο να σημειώνει χατ τρικ.

Ο Κακαλής άνοιξε το σκορ στο 12’ και πέντε λεπτά αργότερα ο Αθανασόπουλος έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 22’ με εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Κορμπή και οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 1-2.

Η επίθεση διαρκείας του Πανθουριακού ξεκίνησε με την σέντρα στο β΄ μέρος καθώς ο Γεωργιόπουλος έκανε το 1-3 και ο Αθανασόπουλος με δυο τέρματα στο 50’ και το 58’ το 1-5.

Ο Δημήτρης Κορμπής μείωσε εκ νέου για τους γηπεδούχους με φάουλ στο 67’ αλλά η Θουρία συνέχισε να… πυροβολεί.

Στο 77’ ήταν σειρά του Κουρούπη να μπεί στη λίστα των σκόρερ σημειώνοντας με φάουλ το 2-6 ενώ ο Βασιλόπουλος με πέναλτι έκανε το 2-7 στο 84’. Το φεστιβάλ των γκολ για τον Πανθουριακό έκλεισε ο Κουρούπης στο 90’.

Διαιτητής: Ηλίας Ρέκκας. Βοηθοί: Μπάρδης, Τάγαρης

ΑΕ Αβίας: Χριστόπουλος, Αποστολίδης, Μπουζαλάς (Ράτσεβ), Αθ. Καρδάσης, Παπανικολόπουλος, Τσουκαλάς (50’ Τσομπανι), Π. Καρδάσης (54’ Μητσος), Στ. Τσουλάκος, Δ. Τσουλάκος (Μητσέας), Κορμπής, Γεωργουλέας.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Κακαλής (65’ Ράπτης), Σταματελόπουλος, Οδεμισιώτης (75’ Δημόπουλος), Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Καλογερόπουλος, Βασιλόπουλος (75’ Γιαννακόπουλος), Αθανασόπουλος (58’ Κουρούπης), Ζαραφέτας, Πουλάκος (65’ Μιχαλέας).