Αυστραλιανό Όπεν: Ο Τσιτσιπάς νικητής στο θρίλερ κόντρα στον Κοκκινάκη (βίντεο)

Ο Στέφανος κατέβαλε την αντίσταση του 24χρονου Ελληνοαυστραλού τενίστα μετά από μάχη 4,5 ωρών!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον Θανάση Κοκκινάκη αλλά μετά από 4 ώρες και 32 λεπτά μιας εξαντλητικής μάχης στη Rod Laver Arena, πήρε τη νίκη με 3-2 σετ 6-7 (5), 6-4, 6-2, 6-7 (5), 6-4 και μαζί την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Αυστραλιανού Open.

Ο 22χρονος τενίστας, που το 2019 είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης, προκρίθηκε για 3η διαδοχική χρονιά στον 3ο γύρο της Μελβούρνης όπου θα αντιμετωπίσει τον Μίκαελ Ίμερ, που νωρίτερα κέρδισε τον Κάρλος Αλκαράζ επίσης με 3-1 σετ. Ο Σουηδός τενίστας ήταν ο παρτενέρ του Στέφανου στις προπονήσεις, κατά τη διάρκεια των 14 ημερών της καραντίνας στη Μελβούρνη.

Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας για τον Στέφανο, που σίγουρα θα μπορούσε να πάρει πιο εύκολα και πιο γρήγορα την πρόκριση, δεδομένου ότι έχασε match point στο 4ο σετ και συνολικά στον αγώνα και είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες για break (5/22), όμως σε αυτό έπαιξε ρόλο και η μαχητικότητα που επέδειξε ο ομογενής Θανάσης Κοκκινάκης, δίνοντας τον καλύτερό του εαυτό ειδικά στα κρίσιμα σημεία.

Ο 24χρονος Ελληνοαυστραλός που σέρβιρε εξαιρετικά, επέστρεψε σε Grand Slam μετά από 1.5 χρόνο αγωνιστικής απραξίας και παρά τον αποκλεισμό του από τον Τσιτσιπά, έδειξε έτοιμος και αποφασισμένος για ένα ακόμη restart στην καριέρα του.