Βαθμολογία Superleague: Ο Παναθηναϊκός «9 στα 9» και στο +9 από την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το... βιολί του! 9η νίκη σε ισάριθμους αγώνες και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Λεωφόρο, ο Σπόραρ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων... έλυσε τον γρίφο του Άρη και έδωσε στο «τριφύλλι» την τεράστια νίκη βάζοντας φωτιά στην εξέδρα.

Ο Αστέρας Τρίπολης κρατούσε ως το 96' το θριαμβευτικό διπλό καθώς ήταν μπροστά με με 2-1, αλλά σε εκείνο το λεπτό ο Ολιβέιρα ισοφάρισε σε 2-2 και... έσωσε τη μισή παρτίδα. Μια εβδομάδα μετά τη μεγάλη νίκη στο Φάληρο επί του Ολυμπιακού, ο Δικέφαλος επέστρεψε ξανά στις προβληματικές εμφανίσεις, έχασε νωρίς δύο παίκτες του με τραυματισμό (Τσαούσης και Λύραντζης) και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά μάλιστα παραλίγο να χάσει από έναν ψυχωμένο Αστέρα.

Στην «μάχη επιβίωσης» που έγινε στη Νεάπολη, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με την τελευταία γλυκιά γεύση. Κάτι απολύτως λογικο αν σκεφτεί κανείς ότι στο 30' ο Ιωνικός προηγούνταν ήδη με 2-0 με τις γκολάρες του Λοβέρα και του Άοσμαν, ενώ μέχρι και το 85' κρατούσε το πολύτιμο τρίποντο. Όμως με αρνητικό πρωταγωνιστή για τους Νικαιώτες τον Βαλεριάνο που υπέπεσε σε δύο πέναλτι και μεγάλο πρωταγωνιστή για τους Ηπειρώτες τον Εραμούσπε που ευστόχησε δύο φορές από την άσπρη βούλα, ο «Αγιαξ» πανηγύρισε ένα πολύτιμο βαθμό που έμοιαζε ανέλπιστος. Από την άλλη ο Ιωνικός παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και βυθισμένος στα προβλήματά του!

Το... τρίτο πιάτο της 9ης αγωνιστικής «σερβίρεται» την Δευτέρα με δύο σημαντικά ματς όσο αφορά την βαθμολογική κατάσταση. Συγκεκριμένα το απόγευμα στην Λιβαδειά, ο εκ των ουραγών της βαθμολογίας Λεβαδειακός υποδέχεται την ΑΕΚ που θέλει να ξαναπεράσει στη δεύτερη θέση και να μείνει σε τροχιά κορυφής. Λίγο αργότερα, στις 8 το βράδυ στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ στη «μετά Νιόπλια εποχή» υποδέχεται τη Λαμία με μοναδικό ζητούμενο τη νίκη προκειμένου να ξεκολλήσει από τα... χαμηλά της βαθμολογίας.