ΠΑΟΚ – Αστέρας 2-2: Με buzzer beater του Ολιβέιρα στο 90+7′ ο Δικέφαλος γλίτωσε την ήττα από τους μαχητικούς Αρκάδες

Ο Αστέρας “σόκαρε” τον ΠΑΟΚ με δύο γκολ των Στάνκο και Τιλίκα, αλλά ο Ολιβέιρα στο 90+7′ κατάφερε να σώσει τον βαθμό για τον Δικέφαλο, αφού προηγήθηκε η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούρτιτς.

Ο ΠΑΟΚ υπέστη ψυχρολουσία από τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά κατάφερε να σώσει τον βαθμό στο 90+7′. Στάνκο και Τιλίκα (εύστοχη εκτέλεση πέναλτι) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Αρκάδες, με τον Κούρτιτς να μειώνει στο 81ο λεπτό και τον Ολιβέιρα να σώζει την παρτίδα στο 90+7′.

Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να θέσει υπό τον έλεγχό του το ματς και ο Αστέρας κατάφερε να τον πληγώσει σε δύο περιπτώσεις. Οι παίκτες του Λουτσέσκου πίεσαν ασφυχτικά για να πάρουν κάτι από το ματς και το πέτυχαν στην τελευταία φάση του αγώνα.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 45+2′. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, αρχικά ο Ατιένθα με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Στάνκο με νέα κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Κοτάρσκι.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά κέρδισαν πέναλτι στο 53′ σε πάτημα του Ζίβκοβιτς στον Ρετζίς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τιλίκα, ο οποίος νίκησε τον Κοτάρσκι από τα 11 βήματα.

Με τον ίδιο τρόπο κατάφερε ο ΠΑΟΚ να μειώσει σε 2-1 στο 81ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκαρντάβσκι, με τον Κουμπαράκη να δίνει και αυτό το πέναλτι μέσω VAR. Ο Κούρτιτς ήταν εύστοχος και μείωσε για τον ΠΑΟΚ.

Στις καθυστερήσεις ο Ολιβέιρα μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε από κοντά τον ανήμπορο Παπαδόπουλο που δεν μπορούσε να κάνει κάτι στη φάση.

Ο ΠΑΟΚ απώλεσε με προβλήματα τραυματισμού τους Τσαούση (πρώτη εκτίμηση για διάταση που τον αφήνει εκτός για περίπου ένα μήνα, Λύρατζη (θα υποβληθεί σε μαγνητική) και Ελ Καντουρί.

Το πρώτο χτύπημα του Αστέρα έγινε στις καθυστερήσεις

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να επιβάλει τον έλεγχο στο παιχνίδι. Στον αντίποδα ο Αστέρας είχε κάποιες ευκαιρίες για να απειλήσει και κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε στο πρώτο μέρος.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν το δυνατό σουτ του Γκαρντάβσκι μέσα από την περιοχή στο 29′, αλλά ο Κοτάρσκι ήταν καλά τοποθετημένος και μπλόκαρε την μπάλα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μπαρτόλο απείλησε με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά και πάλι ο Κροάτης απομάκρυνε.

Ο Δικέφαλος απείλησε με Νάρεϊ και Ντάντας στο 34′ και το 40′, αλλά τέσσερα λεπτά μετά ο Πορτογάλος μέσος σπατάλησε τη σημαντικότερη ευκαιρία του Δικεφάλου, όταν με σουτ από το ύψος του πέναλτι νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο με τα πόδια. Ο Αστέρας κατάφερε να “παγώσει” την Τούμπα με το γκολ του Στάνκο στο 45+2′.

Πλήγωσε τον ΠΑΟΚ δεύτερη φορά αλλά δεν άντεξε ως το τέλος

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά “παγωμένος” και το πλήρωσε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τιλίκα για πέναλτι που κέρδισε ο Ρετζίς. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μπει στο ματς ψάχνοντας κάποιο γκολ που θα τον επανέφερε στη διεκδίκησή του, αλλά δεν τα κατάφερε.

Αρχικά στο 62′ οι Νάρεϊ και Ντάντας απώλεσαν σημαντική διπλή ευκαιρία, ενώ δύο λεπτά πριν από το κερδισμένο πέναλτι ο Ολιβέιρα με τον ώμο, στην προσπάθειά του να πιάσει μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε νέα πνοή μετά το εύστοχο χτύπημα του Κούρτιτς και προσπάθησε να πάρει το καλύτερο δυνατό από το παιχνίδι. Ο Λουτσέσκου φόρτωσε την περιοχή του Παπαδόπουλου, μιας και το παιχνίδι “μεταφέρθηκε” εκεί. Ο Κουλιεράκης από κοντά στο 90+3′ αστόχησε με κεφαλιά, αλλά στο 90+7′ ο Ολιβέιρα έσωσε τον βαθμό.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (40′ Ζίβκοβιτς), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (32′ Τσαούσης), Ντάντας (67′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο (67′ Κωνσταντέλιας), Νάρεϊ, Καντουρί (46′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα.

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Γκαρντάβσκι, Ατιένθα, Ζουκάνοβιτς, Τασουλής, Μουνάφο, Στάνκο, Σίτο, Τιλίκα (89′ Κωστέας), Μπαρτόλο (82′ Μπενίτο), Ρετζίς (72′ Ιγκλέσιας).

Πηγή:sport24