Τσάμπιονς Λιγκ: Η Λειψία πέταξε εκτός την Ατλέτικο, με Παρί στον ημιτελικό

Η Λειψία με γκολ στο 88’ επικράτησε 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης και πήρε σπουδαία πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου την Τρίτη θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι «ταύροι» είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης μόλις στο 4’, με τον Χάλστενμπεργκ μόνο του λίγο έξω από τη μικρή περιοχή να σουτάρει ψηλά άουτ. Οι «ροχιμπλάνκος» απείλησαν στο 13’ με τον Καράσκο να επιχειρεί το μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή και τον Σάμπιτζερ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λειψία μπήκε πιο παθιασμένη και στο 51’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Ντάνι Όλμο έπειτα από σέντρα του Σάμπιτζερ από δεξιά. Το γκολ αυτό αφύπνισε την Ατλέτικο, η οποία ανέλαβε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την Λειψία να ψάχνει κάποια αντεπίθεση.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος με την παρουσία του έκανε πιο επιθετική την Ατλέτικο και στο 71’ έπαιξε το ένα δύο με τον Ντιέγκο Κόστα, μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Κλόστερμαν και κέρδισε το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Ζοάο Φέλιξ που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκουλάτσι, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση, στο 88’, η Λειψία έφυγε στην κόντρα, ο Ανχελίνιο από αριστερά γύρισε στον Τάιλερ Άνταμς, ο οποίος σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και στον Σάβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Όμπλακ για το τελικό 2-1.