Τρομερός Τσιτσιπάς στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν!

Νίκησε με 3-0 τον Ιταλό Ζίνερ στη Μελβούρνη

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν για τρίτη φορά στην καριέρα του εξασφάλισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Παίζοντας εξαιρετικό τένις ο Έλληνας αθλητής κυιάρχησε επί του Ιταλού Γιανίκ Ζίνερ νικώντας με 6-3, 6-4, 6-2 σε αγώνα που διήρκεσε μία ώρα και 56 λεπτά στη “Rod Laver Arena”.

Αντίπαλος του Στέφανου στους “4” θα είναι ο νικητής του αγώνα μεταξύ του Ρώσου Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2) και του Καναδού Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ (Νο 9).

Ο “Tsitsifast” μπήκε πολύ καλά προετοιμασμένος και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του. Στο πρώτο σετ έκανε άμεσα μπρέικ και προηγήθηκε με 3-0, ενώ στην συνέχεια, διατήσε το σερβίς του και μετά από μόλις 37 λεπτά έφτασε στο 6-3.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο σετ, με τον Έλληνα πρωταθλητή να “σπάει” το σερβίς του Ζίνερ στο τρίτο γκέϊμ και να αποκτά προβάδισμα με 2-1 και 3-1, για να φτάσει με άνεση στο 6-4 μετά από 45 λεπτά.

Αποφασισμένος να “καθαρίσει” τη νίκη και την πρόκριση, ο Τσιτσιπάς έκανε και πάλι νωρίς μπρέικ στο σερβίς του Ιταλού τενίστα και αφού προηγήθηκε με 2-1, δεν έδωσε στον Ζίνερ την δυνατότητα να αντιδράσει, καθώς του “έσπασε” για δεύτερη φορά το σερβίς και απέκτησε ισχυρό πλεονέκτημα, προηγούμενος με 4-1 και 5-1. Ο Ζίνερ κατάφερε να μειώσει σε 5-2, αλλά ο Τσιτσιπάς διατήρησε το σερβίς του και μετά από 34 λεπτά, έκλεισε το σετ και την πρόκριση στην τελευταία τετράδα του πρώτου γκραν σλαμ της χρονιάς.