Τένις: Ο Αλκαράθ σταμάτησε τον Τσιτσιπά στο Barcelona Open (βίντεο)

Ο Ισπανός νίκησε τον Έλληνα, που ήταν εξουθενωμένος από το ματς με τον Ντιμιτρόφ, με 2-1 σετ και πήρε αυτός την πρόκριση στα ημιτελικά

Στους «8» του Barcelona Open σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά, αφού λίγες ώρες μετά την επικράτησή του επί του Βούλγαρου Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ για τη φάση των «16», ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε από τον Ισπανό, Κάρλος Αλκαράθ, με 2-1 (6-4, 5-7, 6-2) και έμεινε εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ Τσιτσιπάς και Αλκαράθ «κράτησαν» το σερβίς τους έως το 4-4, αλλά στη συνέχεια ο Ισπανός «έσπασε» το σερβίς του 23χρονου πρωταθλητή και προηγήθηκε 5-4, για να πάρει το επόμενο γκέιμ και το σετ με 6-4. Στο δεύτερο σετ και με το σκορ στο 1-1 ο Αλκαράθ έκανε δύο φορές “break” στον Τσιτσιπά και προηγήθηκε 4-1. Όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής «απάντησε» με δύο “break” και ισοφάρισε 4-4, ενώ στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και προηγήθηκε 5-4, πριν «σπάσει» το σερβίς του Αλκαράθ στο τελευταίο γκέιμ και «γράψει» το 7-5, με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Αλκαράθ «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε 4-0. Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 5-2, ωστόσο ο Ισπανός πήρε το τελευταίο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο με 6-4 και, παράλληλα, τη νίκη-πρόκριση στους ημιτελικούς.