Super League: Επεισοδιακό πέρασμα του Άρη από τον Βόλο (1-2)

Ύστερα από ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι, σε εξέδρες και αγωνιστικό χώρο, ο Άρης νίκησε 2-1 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας διακόπηκε στο 12ο λεπτό μετά την έναρξή του και για περίπου μία ώρα, λόγω εισβολής οπαδών των φιλοξενούμενων στις εξέδρες και χρήση δακρυγόνων από την αστυνομία.

Μετά τη διακοπή, ο διαιτητής Δημήτρης Καραντώνης με χρήση του VAR απέβαλλε τους Γκρίλο και Μπαριέντος (αναπληρωματικός) από τον Βόλο και τον Μπερτόλιο από τον Άρη, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν τον αγώνα με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό.

Στο 34΄ ο Φαν Βέερτ «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι του Κουέστα έπειτα από την πάσα του Φεράρι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Άρης άνοιξε το σκορ, όταν ο Εντιαγέ συνεργάστηκε με τον Ματέο Γκαρσία και με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ.

Μόλις 23 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ματέο έκλεψε την μπάλα από τον Ρίνερ και πλάσαρε εύστοχα τον Κότνικ για το 0-2, αλλά δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι μείωσαν με κεφαλιά του Όροζ, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη.

Στο 69΄ η κεφαλιά του Καμαρά βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων ενώ το αριστερό σουτ του Γκάνεα δυο λεπτά μετά, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κότνικ, ο οποίος σταμάτησε και τον Σάσα που προσπάθησε να τον νικήσει στο 85’ από πολύ πλάγια θέση, με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Βόλος (Γκιγκέρμο Αμπασκάλ): Κότνικ, Ρομέρο, Ρίνερ (81′ Σοάρες), Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Φερνάντες, Νίνης (54′ Ρεγκατέν, 64′ Βοϊτκόφσκι), Όροζ (81′ Τερεζίου), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο (63′ Λούκας Σάσα), Ντιαγέ, Μπερτόγλιο, Ματέο Γκαρσία (75′ Μπρούνο Γκάμα), Μαντσίνι (63′ Ιτούρμπε), Καμαρά (90′ Σάκιτς).