Πανθουριακός- Πάμισος Μεσσήνης 1-1: Άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς (φωτο)

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τον δεύτερο γύρο και ενδεχομένως τα play offs άφησαν Πανθουριακός και Πάμισος Μεσσήνης καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο Μεσσηνιακού, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στην Α’ Μεσσηνίας.

Σ’ ένα ματς που το άγχος περίσσευε, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βγάλουν τις αρετές τους στο γήπεδο και μοιράστηκαν βαθμούς, γκολ και… δοκάρια (είχαν από ένα) και την κορυφή της βαθμολογίας, παρέα πλέον με τον Απόλλωνα.

Ο Πανθουριακός είχε μεγαλύτερη κατοχή μπάλας με τον Πάμισο καλά στημένο να γίνεται επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, όταν παιζόταν δηλαδή ποδόσφαιρο γιατί οι διακοπές ήταν πολλές, άνευ λόγου οι περισσότερες, με αποτέλεσμα το ματς να μην έχει ρυθμό.

Ο Πάμισος μπήκε καλύτερα στο ματς αλλά βρήκε γκολ σε διάστημα που οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους, στο 38’ με τον Χαραλαμπόπουλο. Ο Πανθουριακός κυριάρχησε στο πρώτο μισό του β΄ μέρους, ισοφάρισε με τον Αθανασόπουλο στο 57’, είχε δοκάρι με τον Κουρούπη, όπως και οι πράσινοι με τον Παπαδόπουλο λίγο μετά, με το 1-1 να σφραγίζει τελικά τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 11′ για τον Πάμισο όταν ο Παπαδόπουλος κινήθηκε ανάμεσα στα στόπερ του Πανθουριακού, έγινε κάτοχος της μπάλας και την έσπασε στον Χαραλαμπόπουλο αλλά το πλασέ του τελευταίου κοντραρίστηκε και η μπάλα απομακρύνθηκε.

Οι πράσινοι είχαν την δεύτερη τελική τους στο 16′ όταν μετά από κόρνερ ο Δεμπεγιώτης κοντρόλαρε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής αλλά το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο και ο Κόκκαλης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 26ο λεπτό όταν ο Σταματελόπουλος έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Αθανασόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από αριστερό παραθυράκι της εστίας του Οικονομόπουλου.

Ο Πανθουριακός συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και στο 30ο λεπτό ο Κουρούπης έπιασε συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Οικονομόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά από τρία λεπτά ο Κακαλής έβγαλε ωραία κάθετη στον Βασιλόπουλο ο οποίος κινήθηκε σε θέση φορ αλλά ο Οικονομόπουλος βγήκε με τα πόδια και έδιωξε σε κόρνερ.

Όλο αυτό το διάστημα ο Πάμισος έψαχνε ευκαιρία να βγάλει μια κόντρα και το κατάφερε στο 38‘ ανοίγοντας το σκορ. Ο Δεμπεγιώτης κινήθηκε ωραία από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Χαραλαμπόπουλος από το κέντρο της άμυνας του Πανθουριακού πλάσαρε τον ανήμπορο να αντιδράσει Κόκκαλη για το 0-1.

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι καθώς ο Πανθουριακός  δεν μπόρεσε να βρει απάντηση πέρα από ένα σουτ άουτ του Γεωργοπούλου στην εκπνοή.

Ισοφάριση και δοκάρια

Ο Πανθουριακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος δείχνοντας αποφασισμένος να φέρει το ματς στα ίσα και τα κατάφερε στο 57ο λεπτό. Ο Σταματελόπουλος έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα προς τον Πουλάκο ο οποίος την έσπασε στον Αθανασόπουλο που με πλασέ νίκησε τον Οικονομόπουλο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με την ψυχολογία πλέον υπέρ τους οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν. Στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Καλογερόπουλος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Πουλάκο ο οποίος όμως σούταρε ψηλά άουτ.  Ίδια κατάληξη είχε και στο 63′ σουτ του Κουρούπη από το ύψος της περιοχής.

Ο Πάμισος Μεσσήνης όλο αυτό το διάστημα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο αφού στην εξίσωση άρχισε να μπαίνει και η κούραση. Ο Γεωργιόπουλος έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο στο 65ο λεπτό ρίχνοντας τον Υμαράσι στη θέση του Μωράκη και η πρώτη τελική στο 2ο ημίχρονο ήρθε με σουτ άουτ του Παπαδόπουλου στο 70′.

Λίγο αργότερα μπήκαν στο ματς και οι Αράπι, Τιμπλαλέξης  με τον Πάμισο να αποκτά και πάλι… ζωή στην επίθεση. Ωστόσο, η μεγάλη φάση ήρθε για τον Πανθουριακό στο 80′, όταν ο Κουρούπης εκτέλεσε με δύναμη φάουλ έξω από την περιοχή και δεξιά με ανάποδο πόδι, στέλνοντας την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Οικονομόπουλου.

Η απάντηση για τον Πάμισο ήρθε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από τον Παπαδόπουλο που ήταν μακράν ο κορυφαίος του παίκτης. Ο βραχύσωμος μέσος βρέθηκε πλάγια αριστερά  και με πλάσε στην απέναντι γωνία έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόκκαλη στο 84′.

Δύο λεπτά μετά ο Αράπι είχε κεφαλιά άουτ από φάουλ του Παπαδόπουλου ενώ το ματς ολοκληρώθηκε  με τον Πανθουριακό να βρίσκεται στην επίθεση αλλά να μην απειλεί πέρα από δύο σουτ που δεν ανησύχησαν τον Οικονομόπουλο.

Πανθουριακός: Κόκκαλης, Κακαλής, Σταματελόπουλος, Οδεμισώτης, Μπαστακός, Γεωργιόπουλος, Κουρούπης (86’ Δημόπουλος), Βασιλόπουλος, Αθανασόπουλος, Καλογερόπουλος, Πουλάκος (75΄Μιχαλέας),

Πάμισος Μεσσήνης: Οικονομόπουλος, Κατσιβαρδέας, Σεντεμέντες, Φιλόπουλος, Αριστομενόπουλος, Μωράκης (65’ Υμεράσι), Ντίσα (92’ Μπορχάν), Παπαδόπουλος, Δεμπεγιώτης (73’ Τιμπλαλέξης), Τσουλάκος (73’ Αράπι), Χαραλαμπόπουλος.

*Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Αργυρόπουλου.