Super League: «Χτίζει» σερί και… ψυχολογία η ΑΕΚ, 1-0 στη Λαμία με Καρίμ

Με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ από το 9ο λεπτό, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 της Λαμίας εκτός έδρας, σε ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του β΄ ημιχρόνου με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ινσούα στο 53΄, παρ΄ολα αυτά πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και πάει με καλή ψυχολογία στην Θεσσαλονίκη για το εξ αναβολής ντέρμπι με τον Άρη (Πέμπτη, 14/01).

Το ματς χωρίζεται σε δύο μέρη. Το πρώτο μέχρι την αποβολή του Ινσούα, όπου η ΑΕΚ κυριαρχούσε, πέτυχε ένα γκολ, είχε ένα δοκάρι και ένα χαμένο κλασικό τετ-α-τετ. Από το 55΄ και μετά υποχρεώθηκε να αμυνθεί για να κρατήσει το σκορ με έναν παίκτη λιγότερο στο γήπεδο.

Το σκορ άνοιξε νωρίς, στο 9΄, όταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ πέρασε τη μπάλα από την… τρύπα της βελόνας για να τη στείλει στη γωνία του Επασί. Στο 19΄ ο Μπακάκης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ασίστ του Μάνταλου, αλλά ο Επασί τον νίκησε στο τετ-α-τετ και στο 21΄ ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά από πολύ δύσκολη θέση, «σημάδεψε» το δοκάρι.

Όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα περνούσε εύκολα από τη Λαμία, μέχρι που ο Εμάνουελ Ινσούα πάτησε τον Προβυδάκη, ίσως με πρόθεση ίσως από απροσεξία. Όπως και να έχει, ο διαιτητής το είδε και έδειξε απευθείας κόκκινη στον Αργεντινό αμυντικό, ενώ η ΠΑΕ ΑΕΚ με ποστάρισμά της στα Social Media χαρακτήρισε την κόκκινη «εφεύρεση».

Οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να αντέξουν περίπου 40 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα. Η αλήθεια είναι ότι τα κατάφεραν σχετικά εύκολα, αφού η ουραγός Λαμία δεν απείλησε παρότι πλεονεκτούσε αριθμητικά.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (63΄ Τζανδάρης), Μπιάρνασον (74΄ Γκούγκα), Προβυδάκης (59΄ Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59΄ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (63΄ Τιρόνε), Καραμάνος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοβ (69΄ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (62΄ Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (57΄ Λόπες), Τάνκοβιτς (69΄ Λιβάγια), Ανσαριφάρντ (62΄ Ολιβέιρα).