Super League: Άνετος ο Βόλος, 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Μετά το «τρίποντο» στην Κρήτη, ο Βόλος κατάφερε να φτάσει στη δεύτερη του συνεχόμενη νίκη στην Super League, υποχρεώνοντας παράλληλα την “ελαφρά ταξιαρχία” στην δεύτερη σερί ήττα της

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, o Βόλος επιβλήθηκε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 23η αγωνιστική και άνοιξε τη διαφορά του από τον αντίπαλό του στους οκτώ βαθμούς.

Ο Βόλος ήταν ορεξάτος από το ξεκίνημα με τον Μαρτίνες να στέλνει δύο… μηνύματα στα πρώτα λεπτά. Ο Απόλλωνας είχε επίσης μία πολύ σημαντική ευκαιρία με τον Κλέιμαν, ωστόσο ο Μήτογλου έβγαλε σε κόρνερ.

Τελικά το γκολ ήρθε από τα έντεκα βήματα, με τον Μπαξεβανίδη να δίνει στον Δουβίκα την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο ποδοσφαιριστής του Βόλου ευστόχησε και έγραψε στο 34ο λεπτό το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, ήρθε και το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Γκόμες. Έπειτα από σουτ του Ριένστρα, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Χουχούμη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Βέρχουλστ, με τον Βόλο να παίρνει αέρα δύο τερμάτων!

Λίγο έλειψε να έρθει και το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να πραγματοποιεί μία σπουδαία επέμβαση στο πλασέ του Μπάρτολο. Το 2-0 δεν άλλαξε, με τον Βόλο να φτάνει στη νίκη με 2-0 και να βάζει στο «σακούλι» τρεις σημαντικούς βαθμούς…

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φερράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Δουβίκας, Μπαρτόλο(85′ Σάντσες), Νίνης(64′ Τέκιο), Μαρτίνες(46′ Μπαριέντος), Περέα(59′ Ρενάτο Σάντος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς(46′ Ντάουντα), Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης(70′ Κάλισιρ), Κολ, Ιωαννίδης, Μπεντινέλι, Τσιλούλης(70′ Μουνιέ), Φατιόν(59′ Λαγός)