Super League 2: Πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά τα “διπλά” Χανίων και Αιγάλεω

Τα Χανιά πέρασαν (2-0) από την Καλαμάτα, πήραν το ντέρμπι με τη «Μαύρη Θύελλα» και την έπιασαν στην κορυφή. Στις καθυστερήσεις κέρδισε η Ηλιούπολη (1-0) τον Διαγόρα Ρόδου ενώ το Αιγάλεω πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, στα ματς με τα οποία ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική στο Νότιο όμιλο της Super League 2.

Τα Χανιά ήταν οι ουσιαστικά και μεταφορικά κερδισμένοι των πρώτων σημερινών (22/10) αγώνων του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, καθώς επικράτησαν 2-0 στην Καλαμάτα της «Μαύρης Θύελλας» στο ντέρμπι και έτσι την «έπιασαν» στην κορυφή.

Στο άλλο μεσημεριανό ματς η Ηλιούπολη κέρδισε 1-0 τον Διαγόρα Ρόδου, σε παιχνίδι που κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Ηλιούπολη - Διαγόρας 1-0

Σκόρερ: 90' (αυτ.) Σταματούλας

Ένα μεγάλο τρίποντο πανηγύρισε η Ηλιούπολη κόντρα στον Διαγόρα για την 4η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Superleague 2 καθώς επικράτησε με 1-0. Και οι δύο ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ χωρίς όμως να το πετύχουν μέχρι το 90ο λεπτό. Αποκορύφωμα για την Ηλιούπολη αποτελεί το χαμένο πέναλτι του Ράμος που στο 45+3' είδε τον Σηφάκη να πέφτει σωστά και να μπλοκάρει την εκτέλεση του. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο στο 90ο λεπτό όταν ο Σταματούλας έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 και δίνοντας μία πολύτιμη νίκη στην Ηλιούπολη.

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Μπαρμπόσα, Φουρλάνος, Ντέντλερ, Τοπάλ (73′ Ασίγκμπα), Γκοτσούλιας, Βασιλούδης (60′ Μπαρμπάρο), Ράμος (73′ Ράντοβιτς), Φρίμπονγκ (85′ Μάντιτς), Άντο (46′ Παντελίδης), Μπαστακός.

Διαγόρας: Σηφάκης, Αρίας, Μανωλάκης, Δημητρίου (90+4′ Κιτ), Σταματούλας, Μασούρας (90+4′ Ταμχατζίδης), Μούντες (59′ Νικολής), Λούκιτς (59′ Πάρντο), Αντεσίνα, Λεσάι (90+1′ Φέκκας), Μανιάς.

Παναχαϊκή – Αιγάλεω 0-1

Σκόρερ: 43′ Ευαγγέλου

Μετά από 3 συνεχόμενες ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στον Νότιο Όμιλο της Super League 2. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 1-0 της Παναχαϊκής στην Πάτρα παίρνοντας όχι μόνο την πρώτη τους νίκη, αλλά και τους πρώτους τους βαθμούς. Από την πλευρά τους οι Πατρινοί έμειναν στον 1 μετά από 4 παιχνίδια.

Στα του αγώνα τα πάντα κρίθηκαν στο 43' όταν ο Ευαγγέλου με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει μια ανάσα από το γκολ και δύο λεπτά πιο νωρίς, αλλά το σουτ του Γκάβριτς σταμάτησε με την βοήθεια του δοκαριού ο Κωνσταντακόπουλος.

Παναχαϊκή (Κωνσταντακόπουλος): Κολοβούρης, Καραγιάννης (71′ Κούτσιας), Λιοφάγος (71′ Πατρινός), Γκανσιέρ, Μπάρετ, Νάστος, Λοτίν, Μασούρας (54′ Γρηγορόπουλος), Αποστολόπουλος, Χριστόπουλος, Ντε Ολιβέιρα (61′ Κυρσανίδης).

Αιγάλεω (Τζουγκάνοβιτς): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Σταμένκοβιτς, Μπάλλας (38′ λ.τ Μπάμπης), Κόλλας (61′ Νταβιώτης), Ναζίμ (84′ Ταμπάς), Γκάβριτς.