Super League 2: Παρέμεινε στην κορυφή με γκολ στο 97′ ο Λεβαδειακός!

Τι έγινε στην 7η αγωνιστική- Αποτελέσματα, σκόρερ, βαθμ.

Με 5 γκολ σε έξι ματς ολοκληρώθηκε η 7η -εμβόλιμη- αγωνιστική στην Super league 2 που βρήκε τις ομάδες της κορυφής να διατηρούν τις θέσεις τους.

O πρωτοπόρος Λεβαδειακός πέτυχε δύσκολη νίκη 1-0 στις καθυστερήσεις επί της Ιεράπετρας και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς.

«Ήρωας» για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, ήταν ο Χρήστος Τζιώρας, ο οποίος με σουτ μετά από σέντρα του Κωστή στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων «χάρισε» στους γηπεδούχους την τέταρτη νίκη της σεζόν.

Αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του ματς, καθώς μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός ανέβασε «στροφές» στην επανάληψη και έφτασε στο τρίποντο.

Μόνος στην 2 θέση έμεινε ο Ιωνικός που με γκολ του Κάστρο νίκησε τον Απόλλωνα Λάρισας.

Τα Τρίκαλα έμειναν στο 0-0 με τον Εργοτέλη και στην 3η θέση ενώ ο Διαγόρας με την 5η ισοπαλία του στη σεζόν (1-1 με τα Χανιά) κλείνουν την πρώτη τετράδα.

Η Ξάνθη μετά από τρείς αγωνιστικές πήρε το τρίποντο στην Άρτα ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε τ ματς στην Δράμα μεταξύ της Δόξας και της Παναχαϊκής.

Tο πανόραμα της 7ης αγωνιστικής (Τετάρτη 10/02)

ΑΟ Τρίκαλα – Εργοτέλης 0-0

Διαγόρας – Χανιά 1-1 (52΄Μπαστακός-85΄Μασένα)

Καραϊσκάκης – Ξάνθη 0-1 (76΄πεν. Έμπερτ)

Ιωνικός – Απόλλων Λάρισας 1-0 (56΄Κάστρο)

Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή 0-0

Λεβαδειακός – Ιεράπετρα 1-0 (97΄Τζιώρας)

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου

Ξάνθη – Τρίκαλα (14:45 ΕΡΤ3, Ξάνθη Arena)

Χανιά – ΟΦΙ (14.45 ΕΡΤ Sports, Περιβόλια)

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου

Ιωνικός – Καραϊσκάκης (14.45 ERTSPORTS 2, Νεάπολης)

Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας (14:45 ERTSPORTS 3, AEL FC Arena)

Εργοτέλης – Διαγόρας (14:45 ERTSPORTS 4, Παγκρήτιο)

Παναχαϊκή – Λεβαδειακός (14:45 ΕΡΤ 3, Αγυιάς)

Διαγόρας – Χανιά 1-1: Το γκολ του Μπαστακού δεν ήταν αρκετό…

Το γκολ του Μιχάλη Μπαστακού δεν ήταν αρκετό για τον Διαγόρα Ρόδου που παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στα Χανιά, για την αγωνιστική της Super League 2.

Ήταν η πέμπτη (!) ισοπαλία στη σεζόν για την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη που έφτασε τους 11 βαθμούς, ενώ από την άλλη τα Χανιά “τσίμπησαν” ένα πολύτιμο βαθμό και έφτασαν τους 7.

Ο Διαγόρας ξεκίνησε καλά το ματς και απείλησε στο 20’ όταν ο Γεωργίου γύρισε στον Ντοριβάλ, που έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Κουτζαβασίλη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ωστόσο ανήκε στους κρητικούς όταν στο 35’ απο εκτέλεση φαουλ του Κάρλος, ο Κάσσος με προβολή έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Τσέλιου.

Ο Διαγόρας πήρε το προβάδισμα στο 52΄όταν σε φάουλ του Ντοριβάλ, ο Μπαστακός κατέβασε μέσα στην περιοχή του Κουτζαβασίλη και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο είχαν απάντηση και έφεραν το ματς στα ίσα στο 85’ με κεφαλιά του Κάσσου.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης (46’ λ.τρ. Κωστούλας), Κοντοχρήστος, Μασούρας, Αυγενικού (70’ Αθανασίου), Ντοριβάλ (76’ Αλάεθ), Γεωργίου (83’ Δημήτρουλας), Σμυρλής (70’ Λινάρδος), Μπαστακός.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Κάρλος (76’ Παναγιωτούδης), Βρεττός (66’ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης (59’ Μασένα), Κάσσος, Διαμαντόπουλος (59’ Σουντουρά).

Τρίκαλα-Εργοτέλης 0-0: Αλληλοεξουδετερώθηκαν στα Τρίκαλα

Μετά από ένα φτωχό σε φάσεις ματς, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, τα Τρίκαλα έμειναν στο 0-0 με τον Εργοτέλη για την 7η αγωνιστική της Super League 2.

Ο ευκαιρίες για τις δυο ομάδες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 16΄με σουτ του Σταματή που έβγαλε ο Κατσιμήτρος και στο 74΄όταν ο Φασίδης έδωσε στον Σταματή που βγήκε απέναντι από τον Κατσιμήτρο αλλά πλάσαρε πάνω στον αντίπαλο πορτιέρο.

Οι φιλοξενούμενοι που προέρχονταν απο τρείς σερί νίκες είχαν τις καλές στιγμές τους στο 10’ με σουτ του Πέιου που μπλόκαρε ο Γιακουμής και στο 69′ όταν τερματοφύλακας του ΑΟΤ είπε και πάλι “όχι” στον Μπουρσέλη

Στις καθυστερήσεις του ματς αποβλήθηκε ο Τσέλιος με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παύλου Βανγκελή.

Τρίκαλα: Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Πέλκας (46’ Αλμπάνης) , Κεχαγιάς, Σταματής, Ευθυμίου (57’ Φασίδης)

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Σερβιλάκης (72’Ποζατζίδης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πεΐος, Τσέλιος, Άπι (62’ Κωστανάσιος), Πατρινός (62’ Μπουτσάκης), Κοκκίνης (46’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης (79’ Κόνραντ)