Super League 2: «Έπεσε» η Ιεράπετρα, έμπλεξαν Τρίκαλα και Δόξα Δράμας!

Τον μαθηματικό υποβιβασμό για τον ΟΦΙ σήμαναν τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ στη Super League 2.

Η ομάδα του Τίμου Καβακά μετά την ήττα που υπέστη στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας, ουσιαστικά υποβιβάζεται, καθώς δεν προλαβαίνει να καλύψει τη διαφορά στις δύο αγωνιστικές που απομένουν. Βέβαια, αυτό για να επιβεβαιωθεί θα πρέπει να μην ισχύσει η αναδιάρθρωση, σ’ ένα ζήτημα που δεν έχει ακόμα ξεκαθαρίσει…

Από την άλλη, ο Καραϊσκάκης κατάφερε να σημειώσει ένα πολύ σημαντικό “διπλό” στην έδρα της Δόξας Δράμας, κερδίζοντας με 4-2, μειώνοντας έτσι στο βαθμό τη διαφορά, άρα συνεχίζει να ελπίζει βάσιμα για παραμονή.

Όσον αφορά το τρίτο παιχνίδι των πλέι άουτ, η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 επί των Τρικάλων όπου επίσης κινδυνεύουν μετά το “διπλό” του Καραϊσκάκη…

Παναχαϊκή-Τρίκαλα 2-1

Η αδιάφορη Παναχαϊκή κέρδισε τα Τρίκαλα και τα έβαλε σε μπελάδες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παπαδόπουλο στο 13′ με τον Μπάτροβιτς με εκτέλεση φάουλ να κάνει το 2-0 επτά λεπτά αργότερα. Ο Σταματής μείωσε σε 2-1 στο 35′ λεπτό, ενώ είχε και δοκάρι στο 90+3′.

Παναχαϊκή (Μηνάς Καραπίτσος): Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος (59′ Τσερούτι), Λαρέα, Μπρους, Αργυρόπουλος (59′ Μουστακόπουλος), Ανάκογλου (80′ Σκεπετάρης), Παπαδόπουλος (59′ Γιούσης), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας.

Τρίκαλα (Βασίλης Καλογιάννης): Περλιέσι, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Πέλκας, Τάχατος, Ευθυμίου (68′ Πανίδης), Νιάρος, Κεχαγιάς (23′ Σουλιώτης), Ντιαλόσι (62′ Παπαγεωργίου), Κλεμέντε (23′ Πιαστόπουλος), Σταματής.

Απόλλων Λάρισας-ΟΦ Ιεράπετρας 1-0

Εξανεμίστηκαν και οι ελάχιστες ελπίδες που είχε ο ΟΦ Ιεράπετρας για παραμονή μετά την ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας στη Φιλιππούπολη. Οι Κρητικοί ελπίζουν μόνο σε αναδιάρθρωση. Οι Θεσσαλοί που σώθηκαν και μαθηματικά έφτασαν στη νίκη με το γκολ που σημείωσε με κεφαλιά ο Σέχου στο 6′. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με τον Βουό (21′, 45′, 90+2′) αλλά το 1-0 δεν άλλαξε, παρά και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μόρα στο 61′. Στο 87′ αποβλήθηκε και ο Κούστα για τον ΟΦΙ.

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρα, Μπαλογιάννης, Μπάλλας, Ντα Κάμπο, Λουκάς, Γιάκος, Αθανασιάδης, Σέχου.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Παπαδόπουλος, Καψάλης, Περδίκης, Ζήσης (46′ Χιντζίδης), Χατζητερζόγλου, Λεμονής, Φουάσης (77′ Αρναούτογλου), Γκίνη (77′ Τσιλιγγίρης), Μπαράτα (70′ Ντούνης), Κούστα, Βουό.

Δόξα Δράμας-Καραϊσκάκης Άρτας 2-4

Μεγάλο διπλό για τον Καραϊσκάκη στη Δράμα και… πρόβλημα πλέον για τους Δραμινούς, όσον αφορά στην παραμονή. Οι Αρτινοί βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά με τρία γκολ μετά το 80′ και σε διάστημα πέντε λεπτών, πήραν τους τρεις βαθμούς.

Η Δόξα άνοιξε το σκορ στο 23′ με σουτ του Σαμπανίδη με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 60′ με τον Ναζίμ. Στο 71′ οι Μαυραετοί ξαναπήραν το προβάδισμα με τον Πινδώνη, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο, οι Ηπειρώτες βρήκαν τρεις φορές δίχτυα! Στο 80′ ο νεοεισελθών Μπρέμπος ισοφάρισε σε 2-2, στο επόμενο λεπτό ο Ρούνεϊ έγραψε το 2-3 και στο 84′ ο Δούμτσιος το τελικό 2-4!

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Αγγελόπουλος (68′ Παπαϊωάννου), Άντερσον, Κουκόλης, Παρασκευάς, Μαυριάς, Μπελεβώνης, Πινδώνης Μενσά (68′ Κόντος), Φυτόπουλος (46′ Παπαργυρίου), Σαμπανίδης.

Καραϊσκάκης Άρτας (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα (37′ Κορέλας), Δούτσιος, Μαύρου (69′ Φελίπε), Ναζίμ, Τάμπας (37′ Φετεινίδης), Μπεκατώρος, Ρούνεϊ, Λόβριτς.