Στον θρόνο της ξανά μετά από 36 χρόνια η Αργεντινή!

Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών, η Αργεντινή επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Γαλλίας και κατέκτησε τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο της στα γήπεδα του Κατάρ για πρώτη φορά μετά από το 1986.

Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 2-2 και η παράταση 3-3, ωστόσο, στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος. Δύο γκολ πέτυχε ο Μέσι, ενώ χατ τρικ για τους Γάλλους ο Εμπαπέ.

Ο αγώνας

Η Αργεντινή μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα, έκλεισε τους χώρους, πήρε την κατοχή και είχε τις φάσεις προκειμένου να μπορέσει να φτάσει στο γκολ, για να φτάσουμε στη φάση του 21ου λεπτού.

Ο Άνχελ Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή, ο Ντεμπελέ άπλωσε από πίσω το χέρι του και ο άσος της Γιουβέντους φάνηκε να πέφτει εύκολα. Παρ’ όλα αυτά ο Μαρτσίνιακ έδωσε το πέναλτι και η απόφαση δεν άλλαξε μετά την εξέταση της φάσης.

Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση όπως ήταν αναμενόμενο. «Ψάρεψε» τον Λιορίς κι έστειλε την μπάλα στην άλλη γωνία απ’ αυτή που επέλεξε ο Γάλλος τερματοφύλακας, για το 1-0 στο 23’. Ο Αργεντινός μάλιστα σκοράροντας και στον τελικό, έχει κατορθώσει να πετύχει γκολ σε όλες τις φάσεις της διοργάνωσης. Κάτι που δεν έχει πετύχει κανείς στο παρελθόν.

Ο Μέσι πέτυχε γκολ στη φάση των ομίλων κόντρα σε Σαουδική Αραβία και Μεξικό. Στους «16» απέναντι στην Αυστραλία, στους «8» κόντρα στην Ολλανδία, στα ημιτελικά απέναντι στην Κροατία και στον τελικό κόντρα στη Γαλλία.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ντι Μαρία μετά από μια αντεπίθεση σεμινάριο έκανε το 2-0 στο 36ο λεπτό, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους Γάλλους. Ο Ντεσαμπ βλέποντας αυτή την εικόνα της ομάδας του προχώρησε σε διπλή αλλαγή πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, με τους Ζιρού και Ντεμπελέ να αποχωρούν και τους Τουράμ και Κολο Μουανί να μπαίνουν στις θέσεις τους.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου δεν ήταν κάτι το διαφορετικό, καθώς η Αργεντινή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Γαλλία από την πλευρά της να μη μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η αναμέτρηση συνέχισε να έχει ένταση, για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά όπου ανέλαβε δράση ο Κιλιάν Εμπαπέ. Αρχικά στο 79ο λεπτό όταν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κόλο Μουανί από τον Οταμέντι για να μειώσει σε 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο άσος της Γαλλίας και της Παρί Σεν Ζερμέν, μετά από κλέψιμο του Κομάν στον Μέσι έκανε το 2-2 βάζοντας «φωτιά» στον μεγάλο τελικό και τις δυο χώρες να οδηγούνται στην παράταση, αφού στις καθυστερήσεις ο Γιορίς απέκρουσε θεαματικά το σουτ του Μέσι.

Στην παράταση συνεχίστηκε το θρίλερ, με τον Μέσι στο 109 να κάνει το 3-2, αλλά ο Εμπαπέ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Κέρδισε πέναλτι στο 118 μετά από χέρι του Παρέδες και το εκτέλεσε για το 3-3 στέλνοντας το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί μίλησε ο Εμιλιάνο Μαρτίνες, ο οποίος έπιασε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ είδε τον Τσουαμενί να στέλνει την μπάλα άουτ και το τρόπαιο πήγε στα χέρια της Αργεντινής.