Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός με νίκη και στην Καρδίτσα (video)

Μετά το 4-0 της Λεωφόρου η ρεβάνς ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Αναγέννηση Καρδίτσας ήταν τυπική διαδικασία. Το “τριφύλλι”... σφράγισε και τυπικά την πρόκριση στα ημιτελικά όπου τον περιμένει η Λαμία, επικρατώντας 1-0 χάρη σε γκολ του Παλάσιος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεκίνησε καλά και είχε ένα δοκάρι με τον Βιτάλ στο 15'. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Ο Διούδης, όμως, ήταν σε ετοιμότητα και αρνήθηκε το γκολ δύο φορές στον Γκίνη.

Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας ήταν χωρίς ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κατοχή της μπάλας αλλά όχι ευκαιρίες. Η είσοδος του Αϊτόρ και του Σεμπάστιαν Παλάσιος άλλαξαν προς το καλύτερο τον Παναθηναϊκό και ο Παλάσιος μετά από ασίστ του Ισπανού εξτρέμ άνοιξε το σκορ στο 81'. Το ᾽᾽τριφύλλι᾽᾽ κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

Η... είδηση του ματς, πάντως, ήρθε από τον Δημήτρη Κουρμπέλη. Ο Έλληνας μέσος πάτησε ξανά χορτάρι 425 ημέρες μετά τον σοβαρό τραυματισμό που αντιμετώπισε και έδειξε πως σύντομα θα είναι και πάλι ένας σημαντικός ποδοσφαιριστής για την ομάδα του.