Σπάρταθλον: Πρώτη ελληνίδα η Καλαματιανή Σταυρούλα Μπάκα

EΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΤΩΝ 246 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ

Έντονο Μεσσηνιακό χρώμα είχε ο ιστορικός υπερμαραθώνιος Σπάρταθλον καθώς η Σταυρούλα Μπάκα έγινε η πρώτη Ελληνίδα δρομέας που τερματίζει στον αγώνα που είναι είναι ένας από πλέον δύσκολους αγώνες υπεραποστάσεων παγκοσμίως.

Η 46χρονη Καλαματιανή δρομέας που τα τελευταία χρόνια ζεί στην Κυπαρισσία έχει τρέξει μέχρι στιγμής σε περισσότερους από 28 μαραθώνιους και 8 αγώνες πάνω από την μαραθώνια απόσταση αλλά με τον τερματισμό της στα 246 χιλιόμετρα του απαιτητικού αγώνα έγραψε ιστορία.

Ο χρόνος της Καλαματιανής αθλήτριας ήταν 33:57:21 και της έδωσε την 80ή θέση στη γενική κατάταξη, ανάμεσα σε 277 δρομείς που έλαβαν μέρος. Η Σταυρούλα ήταν 11η ανάμεσα στις γυναίκες, με νικήτρια την Αυστριακή Ντιάνα Ντζαβίζα που κάλυψε τη διαδρομή σε 25 ώρες και 24 λεπτά (7η θέση γενικής).

Λίγο αργότερα με χρόνο 35.06 τερμάτισε και ο εξάδελφός της Ηλίας Μπάκας, ήδη Σπαρταθλητής από το 2018 όταν είχε τερματίσει σε 29:26:24. Φέτος κατέλαβε την 124η θέση με χρόνο 35:06:07.

Εξαιρετική παρουσία είχε και ο 36χρονος Καλαματιανός διασώστης του ΕΚΑΒ Γιώργος Δούβας ο οποίος τερμάτισε 42ος και 5ος Έλληνας. Ο χρόνος του ήταν 31:37:14 και έφτασε στη Σπάρτη στις 14:38:04.