Ρωσία – Δανία 1-4: Πρόκριση με πάρτι (video)

Οι Δανοί τερμάτισαν δεύτεροι, κάνοντας ένα μικρό θαύμα, και θα αντιμετωπίσουν την Ουαλία στους "16" του EURO

Την δεύτερη θέση στον όμιλό της πήρε η Δανία, μετά τη σημερινή, εκκωφαντική νίκη της με 4-1 επί της Ρωσίας, σε συνδυασμό και με την επικράτηση με 2-0 του Βελγίου επί της Φινλανδίας και επόμενος αντίπαλός της στους "16" είναι η Ουαλία.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Δανία είχε ένα καλό δεκάλεπτο, το οποίο, όμως, ήταν αρκετό για να βρει το γκολ, χάρη στην καταπληκτική βολίδα του Ντάμσγκααρντ, που "έγραψε" το 0-1 στο 38'. Ο ίδιος, μάλιστα, έγινε ο νεαρότερος σκόρερ σε τελική φάση EURO για την ομάδα του, όντας 20 ετών και 353 ημερών.

Οι Δανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 59', όταν μετά από ένα τραγικό λάθος του Κουντριασόφ, που προσπάθησε να δώσει την μπάλα στον τερματοφύλακα, την έδωσε τελικά στον Πόουλσεν, με τον τελευταίο να πλασάρει για το 0-2, πετυχαίνοντας ένα από τα πιο εύκολα γκολ στην καριέρα του.

Τρία λεπτά αργότερα, η Δανία χάνει την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, καθώς Μάελε και Ντόλμπεργκ αστοχούν, ενώ στο 70' κατά το μαρκάρισμα του Μιράντσουκ από τον Βέστεργκααρντ, ο Ρώσος πέφτει, ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι και η Ρωσία μειώνει σε 2-1 με τον Τζιούμπα.

Και εκεί που η Ρωσία έδειξε να ξαναμπαίνει στο ματς, ένα μαγικό τρίλεπτο των Δανών τούς έδωσε τη νίκη: στο 79' ο Σαφόνοφ, αν και απέκρουσε δύο σουτ των Δανών, η μπάλα βγήκε εκτός και με οβίδα ο Κρίστενσεν έκανε το 1-3, ενώ στο 82' σε μία αντεπίθεση της ομάδας του, ο Μάλε σούταρε από μακρινή απόσταση και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα (1-4).

ΡΩΣΙΑ: Σαφόνοφ, Ντιβέεφ, Κουντριασόφ (68' Καραβάεφ), Τζίκια, Φερνάντες, Οζντόεφ (61' Ζεμαλέτντινοφ), Ζόμπνιν, Γκολοβίν, Κουζιάεφ (67' Μούχιν), Μιράντσουκ (62' Σομπόλεφ), Τζιούμπα.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Κιάερ, Βέστεργκααρντ, Βας (61' Λάρσεν), Χιιέιμπιεργκ, Ντιλέινι (86' Γένσεν), Μάλε, Μπρέθγουεϊτ (86' Κορνέλιους), Πόουλσεν (61' Ντόλμπεργκ), Ντάμσγκααρντ (72' Νέργκαρντ).