MESSINIA PLUS

Ουκρανία – Αυστρία 0-1: “Καθάρισε” την πρόκριση (video)

Με γκολ του Μπαουμγκάρτνερ στο 21′, οι Αυστριακοί πήραν τη νίκη και στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με την Ιταλία το Σάββατο (25/6, 22:00) για τους “16”

Η Αυστρία ήταν η μεγάλη νικήτρια στον “τελικό” του 3ου ομίλου στο “Αρένα Νατσιονάλα” του Βουκουρεστίου, όπου επικράτησε με 1-0 της Ουκρανίας και προκρίθηκε στους “16” του EURO ως δεύτερη. Επόμενος αντίπαλός της είναι η Ιταλία στο Γουέμπλεϊ το βράδυ του Σαββάτου (25/6, 22:00).

Από την πλευρά της, η Ουκρανία θα περιμένει να ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων για να δει αν θα πάρει την πρόκριση ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες.

Οι Αυστριακοί επέβαλαν εξ αρχής τον ρυθμό τους και βρήκαν δίχτυα στο 21ο λεπτά, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλάμπα, ο Μπαουμγκάρτνερ έβαλε το πόδι του μπροστά από τον Ζαμπάρνι και πρόλαβε την μπάλα, κάνοντας το 0-1.

Στο 29′ οι Ουκρανοί απείλησαν με τον Σαπαρένκο μέσα από την περιοχή, όμως, απέκρουσε ο Μπάχμαν, ενώ οχτώ λεπτά αργότερα ο Λάιμερ προσπάθησε για το 0-2, αλλά ο Μπούστσαν απέκρουσε με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η μπάλα έφτασε από τον Σεπφ στον Αρναούτοβιτς που από το όριο της μεγάλης περιοχής έκανε στραβοκλοτσιά, χάνοντας ευκαιρία να απειλήσει.

Στο 62′ παραλίγο να γίνει το 1-1 με αυτογκόλ, όταν ο Λάινερ έκανε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μπάχμαν έδιωξε έστω και πολύ δύσκολα.

Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Ουκρανοί δεν ήταν απειλητικοί, με εξαίρεση τη φάση στο 87′, όταν ο Γιαρέμτσουκ με ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Μπουστσάν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο (85′ Μπεσιέντιν), Σιντόρτσουκ, Γιαρμολένκο, Σαπαρένκο (68′ Μάρλος), Ζιντσένκο, Μαλινόβσκι (46′ Τσιγκάνκοφ), Γιαρέμτσουκ.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Μπάχμαν, Λάινερ (72′ Ιλσάνκερ), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Ξ.Σλάγκερ, Λάιμερ, Γκρίλιτς, Μπαουμγκάρτνερ (33′ Σεπφ), Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς (90′ Κάλαϊτζιτς).