Ψυχάρες για άνοδο! Ο Απόλλωνας διέλυσε 3-0 το Αιγάλεω και θα παίξει την άνοδο στον τελικό των τελικών

Η Καλαματιανή ομάδα ξεπέρασε και το σοκ του σοβαρού τραυματισμού της Καρακύκλα, ισοφάρισε 1-1 την σειρά και θα τα παίξει όλα το Σάββατο στο “Σίτι”

Ο Απόλλων που αντιστέκεται, ο Απόλλων που ματώνει, ο Απόλλων που θριαμβεύει! Το καμάρι της πόλης βρίσκεται μία νίκη μακρυά από την volley league γυναικών καθώς διέλυσε με 3-0 σετ το Αιγάλεω στο κλειστό της Παραλίας, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1 και έστειλε την μάχη της ανόδου στον τελικό των τελικών, που θα γίνει το προσεχές Σάββατο (7/5) στο “Σίτι”.

Τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη παίζοντας συγκλονιστικό βόλεϊ και παρά το γεγονός πως στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ είδαν τη Σοφία Καρακύκλα να αποχωρεί από το παιχνίδι σοβαρά τραυματισμένη με εξάρθρωση στον αστράγαλο, σ’ ένα σοκαριστικό τραυματισμό, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν μία τεράστια νίκη και πλέον πάνε να τα παίξουν όλα για όλα στο Αιγάλεω για το δεύτερο εισιτήριο ανόδου στην κορυφαία κατηγορία.

ml-volley-apollo-aigaleo-20220504-004

Το ματς

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά του πρώτο σετ, προηγήθηκε 6-3, 10-8 με τις φιλοξενούμενες να αντιδρούν, αρχικά να ισοφαρίζουν 11-11 και να προηγούνται για πρώτη φορά 12-13 με άσο της Φακοπούλου. Ο Απόλλωνας επέστρεψε, πήρε κεφάλι 17-16 με την Κόλλια και εν συνεχεία προηγήθηκε 19-16. Ένα νεκρό διάστημα ωστόσο έδωσε τη δυνατότητα στο Αιγάλεω να τρέξει ένα σερί 0-5 και να προηγηθεί 19-21. Ο Απόλλωνας αφυπνίστηκε, πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 22-21 (Καραμούντζου) και 23-21 (μπλοκ Τόσι, Αποστολοπούλου) για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-22.

ml-volley-apollo-aigaleo-20220504-002

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να παίρνει και πάλι προβάδισμα στο σκορ αλλά στο 5-4 τραυματίστηκε η Καρακύκλα, παγώνοντας το κλειστό. Οι γηπεδούχες παρόλα αυτά βρήκαν τη δύναμη, προηγήθηκαν 11-8 με το Αιγάλεω να επιστρέφει και πάλι στο ίδιο χρονικό σημείο, όπως το πρώτο σετ (11-11), αλλά ο αποφασισμένος Απόλλωνας ξαναπήρε το προβάδισμα 16-12 και με σερί 5-0 στο τέλος πήρε και το δεύτερο σετ με 25-17.

ml-volley-apollo-aigaleo-20220504-018

ml-volley-apollo-aigaleo-20220504-029

Στο τρίτο σετ μόνο μία ομάδα υπήρχε στο τάραφλεξ. Ο Απόλλωνας πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ (8-3, 11-4, 12-6) και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (17-7) και μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο με 25-17 έγραψε το 3-0 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Καραμούντζου, Βενέτη, Αποστολοπούλου, Καρακύκλα, Τόσι, Κόλλια / Γκιαούρη (λ), Γιόλα Ν. (λ), Γιόλα Ε., Δημοπούλου.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου, Πατεράκη, Μελετιάδη, Ράπτη, Φακοπουλίδου, Οικονομάκη / Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Δρέμπελα, Ανδρεόλα.