Προμηθέας-Παναθηναϊκός 61-83: «Πράσινη» πρόβα… Κυπέλλου (βαθμολογία)

«Έσπασε» το εντός έδρας αήττητο του Προμηθέα ο Παναθηναϊκός

Εντυπωσιακός ήταν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα με 83-61 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 19-2 και συνεχίζουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο Προμηθέας, από την πλευρά του, γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα έπειτα από 10 διαδοχικές νίκες στη σεζόν. Οι Πατρινοί πλέον έχουν ρεκόρ 15-6 και βρίσκονται έναν βαθμό πίσω από το Λαύριο Megabolt που είναι στη δεύτερη θέση.

Οι πρωταθλητές που άνοιξαν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, τελείωσαν το παιχνίδι με 11 περισσότερα ριμπάουντ (47-36), παραπάνω ασίστ (14-12) και κλεψίματα (8-7) αλλά και λιγότερα λάθη (11-14). Σούταραν, δε, 25/46 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 12/19 βολές τη στιγμή που ο Προμηθέας είχε 15/31 δίποντα, 4/29 τρίποντα και 19/26 βολές.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που είχαν ακόμα τον Παπαπέτρου με 14 πόντους, τον Σαντ Ροος με 13 και τον Κασελάκη με 10.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τον Προμηθέα να παίρνει 13 πόντους από τον Τζέριαν Γκραντ και άλλους 11 από τον αδελφό του, Τζεράι.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να πάρει από το ξεκίνημα μικρό προβάδισμα στο σκορ, που όμως δεν ξεπέρασε τους τέσσερις πόντους (11-15 στο 8′) σε όλη την πρώτη περίοδο.

Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας με τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 23-21 ενώ ο Τζεράι το διεύρυνε στο 25-21 στο 15′. Ο παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με ένα γρήγορο 8-0 με τον Παπαπέτρου να δίνει προβάδισμα με 25-29, πριν ο Προμηθέας ισοφαρίσει και πάλι με τα αδέρφια Γκραντ. Μετά από το 29-29 ένα νέο 8-0 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ του έδωσε το δικαίωμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 37-29.

Το τρίποντο του Αγραβάνη στο 23′ μείωσε για τον Προμηθέα σε 34-43, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν σταδιακά το προβάδισμά του και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +18 (43-61).

Ο Προμηθέας μπήκε στην τέταρτη περίοδο τρέχοντας ένα σερί 9-0 στο πρώτο δίλεπτο, μειώνοντας έτσι σε 52-61. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όμως απάντησε με ένα δικό του 12-0 και προηγήθηκε με +21 (52-73). Κατάφερε δε να συντηρήσει αυτό το προβάδισμα μέχρι και το τέλος με το τελικό 83-61 με καλάθι του Βουγιούκα να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83.