Προκριματικά Euro 2024, Ιρλανδία – Ελλάδα 0-2: Σπουδαία Εθνική στο Δουβλίνο, «τελικός» με Ολλανδία

Η Ελλάδα ήταν εξαιρετική στο Δουβλίνο, «καθάρισε» 2-0 την Ιρλανδία και τη Δευτέρα (16/10) θα παίξει «τελικό» με την Ολλανδία, για την πρόκριση στην τελική φάσης της Γερμανίας.

Οι διεθνείς γνώριζαν ότι για να έχουν ελπίδες πρόκρισης θα έπρεπε να φύγουν με το «διπλό» και αυτό έπραξαν! Μάλιστα, πήραν το «τρίποντο», πραγματοποιώντας μια άκρως πειστική εμφάνιση.

Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 20’, ενώ ο Μασούρας διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα της και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Δεύτερο ζητούμενο ήταν να έρθει κι ένα «δώρο» από τη Γαλλία. Γι’ αυτό φρόντισε ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος με δύο τέρματα οδήγησε τους «μπλε» στη νίκη (2-1), μέσα στην Ολλανδία. Η Ελλάδα υποδέχεται τη Δευτέρα (16/10) τους «οράνιε», σε έναν αγώνα «τελικό» στη μάχη των δυο ομάδων για το ποια θα ακολουθήσει τους Γάλλους στο Euro 2024.

Η εξέλιξη του Ιρλανδία – Ελλάδα

Οι διεθνείς μπήκαν «μουδιασμένα» στο ξεκίνημα και παραλίγο να το πληρώσουν, αλλά ο Βλαχοδήμος και το δοκάρι έσωσαν την Εθνική, στα σουτ των Σμόλμποουν και Φέργκιουσον.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, όμως, κι όσο κυλούσε το ματς, οι παίκτες του Πογέτ πήραν το έλεγχο κι εξουδετέρωσαν τους γηπεδούχους. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ιρλανδία δεν είχε άλλη κλασική φάση, ενώ η Ελλάδα απείλησε για πρώτη φορά με τον Μπακασέτα και τελικά «χτύπησε» δύο φορές, μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, μετά τη σέντρα «αλφάδι» του Τσιμίκα και την κεφαλιά «οβίδα» του Γιακουμάκη.

Οι παίκτες του Κένι αναλώθηκαν σε σέντρες που δεν απείλησαν ουσιαστικά τους διεθνείς, ενώ, από την άλλη, ο Πέλκας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 37ο λεπτό.

Η ελληνική ομάδα έκανε τελικά το 2-0 στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου! Ο Μασούρας ήταν αυτός που σκόραρε στο 45+4’, μετά από ωραία συνεργασία που ξεκίνησε από την τρομερή μπαλιά του Μάνταλου στον χώρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πέλκα να έχει άλλη μια καλή στιγμή για τη «γαλανόλευκη», η οποία στη συνέχεια έδωσε την μπάλα στους γηπεδούχους και προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα της.

Οι παίκτες του Πογέτ τα πήγαν εξαιρετικά, καθώς δεν απειλήθηκαν από την Ιρλανδία, η οποία βρήκε ευκαιρίες μετά το 80ο λεπτό. Ο Μαυροπάνος έδιωξε πάνω στη γραμμή στο 82’, ενώ ο Βλαχοδήμος έδιωξε την κεφαλιά του Ντόχερτι, στο επόμενο λεπτό.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Στίβεν Κένι): Μπαζούνου, Ντόχερτι, Σκέιλς, Κόλινς (46΄ Μάνινγκ), Ντάφι, Κούλεν, Μπράουν (70΄ Τζόνστον), Φέργκιουσον, Σμόλμποουν (70΄ Ρόμπινσον), Νάιτ, Ογκμπένε (85΄ Ίντα).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουρμπέλης (64΄ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Πέλκας (64΄ Χατζηγιοβάννης), Μπακασέτας (87΄ Σιώπης), Μασούρας (87΄ Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (70΄ Ιωαννίδης).