Premier League: «Κόκκινο» το ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ, με πρωταγωνιστή τον Σαλάχ και βασικό τον Τσιμίκα η Λίβερπουλ 2-0 την ‘Εβερτον

«Κόκκινο» βάφτηκε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 9ης αγωνιστικής στην Premier League.

Χάρη σε δύο γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ, η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 τη «συμπολίτισσα» Έβερτον στο «Άνφιλντ» και «έπιασε» -έστω και προσωρινά- τις Τότεναμ και Άρσεναλ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Έβερτον έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 37ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Άσλεϊ Γιανγκ, και η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πίεσε για να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό πλεονέκτημά της.

Τελικά οι «ρεντς» ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι σε χέρι του Μάικλ Κιν στην περιοχή της Έβερτον στο 72΄ και, αφού η φάση εξετάστηκε στο VAR, ο Σαλάχ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τους τρεις βαθμούς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Σαλάχ βρέθηκε σε θέση… βολής από την ασίστ του Ντάργουιν Νούνιες και «έγραψε» το 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κώστας Τσιμίκας συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα της Λίβερπουλ, ωστόσο, με δεδομένο το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων, ο Κλοπ τον αντικατέστησε στο 62΄, βάζοντας στη θέση του τον Νούνιες, σε μια προσπάθεια να πιέσουν οι «κόκκινοι» που «έψαχναν» τότε το δρόμο προς την εστία της Έβερτον.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Σόμποσλαϊ, Μακάλιστερ, Χράφενμπερχ, Σαλάχ, Ζότα, Ντίας

Έβερτον: Πίκφορντ, Γιανγκ, Ταρκόφσκι, Μπράνθγουεϊτ, Μικολένκο, Χάρισον, Ονάνα, Γκάρνερ, Μακνίλ, Ντουκουρέ, Κάλβερτ-Λιούιν.

Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ με δύο γκολ σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2 από την έδρα της Τσέλσι για την 9η αγωνιστική στην Αγγλία, στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου.

Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο. Ο Κόουλ Πάλμερ άνοιξε το σκορ στο 15′ με εκτέλεση πέναλτι (έπειτα και από διένεξη με τον Ραχίμ Στέρλινγκ για το ποιος θα αναλάβει την ευθύνη), με τους “μπλε” να έχουν περισσότερες φάσεις, έστω κι αν οι “κανονιέρηδες” είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Μιχάιλο Μούντρικ πέτυχε ο πρώτο τέρμα της καριέρας του στο συγκεκριμένο γήπεδο, με την ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

Ο Μικέλ Αρτέτα όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Στην ανάπαυλα είχε περάσει στο παιχνίδι ο Τακεχίρο Τομιγιάσου και στη συνέχεια έριξε στη μάχη επιθετικούς όπως ο Έντι Ενκετιά και ο Λεάντρο Τροσάρ. Η Άρσεναλ έγινε απειλητική, έχασε ευκαιρίες και στο 77′ μείωσε το σκορ με τον Ντέκλαν Ράις. Επτά λεπτά αργότερα, ο Τροσάρ ισοφάρισε σε 2-2 κι έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Premier League: Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής