Βόλεϊ: Πιο κοντά στον τίτλο ο Απόλλωνας

Πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή στον Η’ όμιλο του πρωταθλήματος βόλεϊ της Β’ εθνικής γυναικών, ήρθε απόψε η ομάδα του Απόλλωνα Καλαμάτας, επικρατώντας με 3-1 σετ (25-19, 25-12, 22-25 και 25-22) της Ολυμπιάδας Πατρών στο κλειστό της Παραλίας.

Η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι έδειξε από την αρχή της προθέσεις της κι έφτασε εύκολα στο 2-0, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλει, επιπέδου ανώτερης κατηγορίας!
Η ομάδα έχει συνοχή, έχει αυτοματισμούς κι έχει δουλέψει πολύ τις τελικές προσπάθειες, ενώ δείχνει σοβαρότητα και στην άμυνα.
Κατά την διάρκεια του τρίτου σετ, όλα αυτά δεν συνέβησαν, έγιναν και μερικά αβίαστα λάθη, συν δυο αμφισβητούμενες φάσεις σε κρίσμους πόντους όπου οι διαιτητές έδειξαν το τερέν της Ολυμπιάδας, κι έτσι οι Πατρινές αθλήτριες τα εκμεταλλεύτηκαν αυτά και έδειξαν ότι ίσως έπαιρναν κάτι παραπάνω από το ματς.
Όμως στο τελευταίο σετ επιβεβαιώθηκε η ανωτερότητα του Απόλλωνα που έκανε 2-1 τις νίκες και παει στις 15/4 στην Πάτρα για να σφραγίσει το εισιτήριο!

Τα ενδεχόμενα είναι με νίκη στην Πάτρα θα επιφέρει είτε απευθείας άνοδο, είτε νέα πλέι -οφ για την άνοδο στην Α2 και με ήττα πάμε για άλλο ένα ματς στις 22/4 στην Καλαμάτα.
Ο Απόλλωνας λόγω του ότι τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο έχει το πλεονέκτημα έδρας, με τη σειρά των τελικών να ξεκινά με το σκορ στο 1-1.
Τον σημερινό πρώτο τελικό του Απόλλωνα με την Ολυμπιάδα Πατρών διαιτήτευσαν οι Τσουμελέας και Χανδρινός.