Πέταξε στην Ευρώπη η Θεσσαλονίκη

Μπορεί να δυσκολεύτηκαν αρκετά, ωστόσο τον στόχο τους τον πέτυχαν. ΠΑΟΚ και Άρης έκλεισαν θέση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, καθώς αμφότεροι χαμογέλασαν στους αγώνες ρεβάνς, που έδωσαν την Πέμπτη, για τον 2ο προκριματικό της διοργάνωσης.

Μολονότι αγωνίστηκε στην Ιερουσαλήμ με 10 παίκτες από το 40ο λεπτό, μετά την αποβολή του Αουγκούστο, ο ΠΑΟΚ, όχι μόνο άντεξε στην πίεση της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, αλλά κατάφερε να μετατρέψει μία βραδιά-θρίλερ σε θρίαμβο.

Πιο συγκεκριμένα, οι Θεσσαλονικείς, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και έχοντας και την τύχη στο πλευρό τους (οι γηπεδούχοι είχαν δύο αυτογκόλ και ένα χαμένο πέναλτι), επιβλήθηκαν με το εμφατικό 4-1 των Ισραηλινών, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (0-0 είχε λήξει το πρώτο ματς), όπου θα αντιμετωπίσουν την Χάιντουκ.

ΤΑ HIGHLIGHTS TOY ΑΓΩΝΑ ΜΠΕΪΤΑΡ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ-ΠΑΟΚ

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Λουτσέσκου ήταν ο Κωνσταντέλιας, καθώς προκάλεσε το δεύτερο αυτογκόλ της Μπειτάρ (90+1'), ενώ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90+6'.

Τον ΠΑΟΚ ακολούθησε στον 3ο προκριματικό και ο αιώνιος αντίπαλός του στη Θεσσαλονίκη, ο Άρης.

Η ομάδα του Τερζή, έστω κι αν ίδρωσε για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αρατάτ, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 απέναντι στους Αρμένιους, κι έτσι σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε κι αυτός το πολυπόθητο εισιτήριο.

TA ΗΙGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΡΗΣ-ΑΡΑΡΑΤ

Το γκολ που έκρινε το ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και χάρισε την πρόκριση στον Άρη το πέτυχε ο Φαμπιάνο με κεφαλιά στο 80’.

Στον 3ο προκριματικό το συγκρότημα του Τερζή θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Ντιναμό Κιέβου.

Μετέτρεψε σε θρίαμβο μία βραδιά-θρίλερ ο ΠΑΟΚ

Οι «ασπρόμαυροι» ζορίστηκαν πολύ στην Ιερουσαλήμ, μετά την αποβολή του Αουγκούστο, ωστόσο εν τέλει επιβλήθηκαν με το εμφατικό 4-1 των Ισραηλινών, παίρνοντας την πρόκριση με μπροστάρη τον Κωνσταντέλια, ο οποίος μπήκε στο ματς και προκάλεσε το δεύτερο αυτογκόλ της Μπειτάρ (90+1'), διαμορφώνοντας μάλιστα το 4-1 υπέρ της ομάδας του.

Σκηνικό όμοιο με το πρώτο ματς, στην Τούμπα, είδαμε στο ξεκίνημα του αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων, με την Μπεϊτάρ να είναι κλεισμένη στην άμυνα και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη διάταξη μπροστά από τα καρέ της.

Το έργο του «Δικεφάλου» απλοποιήθηκε στο 12ο λεπτό, με το… δώρο που του έδωσε η αντίπαλός του. Ο Γκότλιβ, ειδικότερα, γύρισε λανθασμένα την μπάλα στον Σίλβα, με συνέπεια να τη στείλει στα δίχτυα και να γίνει το 0-1.

Στο 30ό λεπτό, ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Ζίφκοβιτς, ο Σίλβα μπλόκαρε, ενώ τρία λεπτά αργότερα, μετά από κεφαλιά του Φράιντεϊ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ για τους Ισραηλινούς.

Στο 36ο και στο 38ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν εκ νέου σε θέση βολής με τους Νάρεϊ και Αουγκούστο, αντίστοιχα, με τον Σίλβα και στις δύο περιπτώσεις να λειτουργεί σωτήρια για την Μπεϊτάρ.

Στο 41ο λεπτό, λάθος του Σβαμπ, οδήγησε σε καταλογισμό πέναλτι για την Μπεϊτάρ , με τον Αουγκούστο να ανατρέπει τον Σούα και να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ισραηλινός επιθετικός μέσος δεν μπόρεσε να νικήσει από τα 11 βήματα τον Κοτάρσκι, καθώς ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έπεσε σωστά και απέκρουσε την μπάλα.

Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν πτόησε τον «Δικέφαλο», ο οποίος στο 45’+, διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Τόμας, τον οποίο βρήκε όμορφα, με πάσα από τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς.

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο, ο Φράιντεϊ, με κεφαλιά, μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς η Μπεϊτάρ, με τα σουτ των Νικολαέσκου και Μίχα, στο 49ο και 51ο λεπτό αντίστοιχα, να καταλήγουν άουτ.

Στο 66ο λεπτό σκόραρε ο Σούα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 71ο λεπτό ο Φράιντεϊ έκανε το πλασέ, μπλόκαρε την μπάλα ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 77ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Τσιγγάρα σε κενή εστία (η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι). Δύο λεπτά αργότερα, σουτ του Σαμάτα, έδιωξε σε κόρνερ ο Σίλβα.

Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Κωστανταντέλιας άφησε με εμφατικό τρόπο το στίγμα του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 90ο+2' ο μέσος του ΠΑΟΚ βγήκε μόνος του απέναντι στον Σίλβα, η μπάλα χτύπησε στον Τομάς και κατέληξε στα δίχτυα (1-3), σφραγίζοντας την πρόκριση των «ασπρόμαυρων».

Ο Κωνσταντέλιας έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, στο 90ο+6, πλασάροντας όμορφα τον Σίλβα και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ-ΠΑΟΚ 1-4

Γκολ: 12' αυτ. Γκότλιφ (ΠΑΟΚ), 45+1' Μπράντον Τόμας (ΠΑΟΚ),  45+7' Φράιντεϊ (Μπεϊτάρ), 90+1' αυτ. Ζάι Τράζι Τόμας, 90+6' Κωνσταντέλιας (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Σούα (Μπεϊτάρ), Μιχαηλίδης (ΠΑΟΚ)

Κόκκινες: 40' Aουγκούστο (ΠΑΟΚ)

ΜΠΕΪΤΑΡ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Γιόσι Αμπουκασίς): Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κρίαφ, Γκότλιβ (45’+ Μίχα), Μορόζοφ, Ασκενάζι (56’ λ.τρ. Τομάς), Αζάρια (90’Αζάρια), Γιόνα (46’ Νικουλάεσκου), Φράιντεϊ, Σούα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (46’ Κουλιεράκης), Εκόνγκ, Μπάμπα, Σβαμπ, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (76’ Κωνσταντέλιας), Νάρεϊ, Τάισον (44’ Τσιγγάρας), Τόμας (61’ Σαμάτα).

Ο Φαμπιάνο έστειλε τον Άρη στον 3ο προκριματικό

Χάρη σε μία κεφαλιά του Φαμπιάνο Λέισμαν στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άρης επιβλήθηκε με 1-0 της Αραράτ-Αρμενία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και με συνολικό σκορ 2-1 πήρε την πρόκριση για τον Γ' προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League.

Η ομάδα του Απόστολου Τερζή δεν έθελξε με την απόδοσή της, το αντίθετο μάλιστα, ωστόσο έφτασε στο ζητούμενο, κλείνοντας εισιτήριο για την επόμενη φάση και το διπλό ραντεβού με τη Ντινάμο Κιέβου.

Οι Αρμένιοι δε φοβήθηκαν το παιχνίδι και κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, στο 18', από βαθιά μπάλα του Αλεμάο, ο Τέντον Γένε έφυγε στην πλάτη του Μόουζες Οντουμπάτζο, αλλά απέτυχε να «κρεμάσει» τον Χουλιάν Κουέστα, στην πρώτη κλασική ευκαιρία του ματς. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λουίς Πάλμα να πλησιάσει στο γκολ, αλλά στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Βζεβόλοντ Ερμάκοβ.

Οι Θεσσαλονικείς εγκαταστάθηκαν στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά τα κόρνερ και τα φάουλ που κέρδισαν, πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Οι «κίτρινοι» μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ερμάκοβ να σταματάει τις προσπάθειες των Φαμπιάνο (51') και Λορέν Μορόν (53').

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ρυθμό και στο 70' λίγο έλειψε ο Γένε να αιφνιδιάσει με το μακρινό του σουτ τον Κουέστα. Ο Ντομαγκόι Πάβιτσιτς αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στο 77' μετά το γύρισμα του Σαλέμ Εμπακατά αλλά τρία λεπτά μετά ήρθε το «χρυσό» γκολ από τον Φαμπιάνο. Ο Βραζιλιάνος ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πάλμα έκανε το 1-0.

Το σουτ του Άλβιν Τέρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα, στην τελευταία προσπάθεια των Αρμένιων, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους και τον Άρη να ετοιμάζεται για το ταξίδι στο Βουκουρέστι την επόμενη εβδομάδα, όπου θα διεξαχθεί το πρώτο ματς με τη Ντινάμο Κιέβου.

Κίτρινες: Οντουμπάτζο - Μουραντιάν, Σέιντ.

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι Τζούρασεκ (61' Ζαν Ζουλ), Νταρίντα, Ρουπ (61' Πάβιτσιτς), Μενέντεζ (46' Σαβέριο), Πάλμα (89' Ματαρίτα), Μορόν (86' Χριστοδουλόπουλος).

ΑΡΑΡΑΤ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοβ, Αλεμάο (87' Χακομπιάν), Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν (72' Τερτεριάν), Μουραντιάν, Καστανέιρα (65' Τέρα), Ομπιέρο (84' Αμπαρτσουμιάν), Σερομπιάν (64' Αβανεσιάν), Έζα, Γένε.