Πέρασαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, αποκλεισμός Άρη στα πέναλτι

Με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση για τα play off του Europa League, τον ΠΑΟΚ να οδηγείται στα play off του Conference League και τον Άρη να στέκεται άτυχος και να αποκλείεται στα πέναλτι από τη Ντιναμό Κιέβου ολοκληρώθηκε μία πολύ καλή εβδομάδα για τις ελληνικές ομάδες στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Να θυμίσουμε ότι στις επιτυχίες των «ερυθρολεύκων» και του «Δικεφάλου του Βορρά» προστίθεται η επική πρόκριση του Παναθηναϊκού επί της Μαρσέιγ στα πέναλτι για το Champions League, ενώ η ΑΕΚ μετά τη νίκη με 2-1 στο Ζάγκρεμπ επί της Ντιναμό έχει βάλει το νερό στο… αυλάκι και περιμένει να «σφραγίσει» την πρόκριση στην OPAP Arena το βράδυ του Σαββάτου (19/8, 21:45, COSMOTE SPORT 1 HD).

Με γκολ του Αλεξανδρόπουλου στις καθυστερήσεις προκρίθηκε ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στα play offs του Europa League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, χάρη στο 1-1 στον β΄ αγώνα του γ΄ προκριματικού γύρου με την Γκενκ στο Βέλγιο, και το γκολ του 21χρονου Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στο 90΄ + 6΄, στη δεύτερη μόλις συμμετοχή του με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Η Γκενκ είχε ανοίξει το σκορ στο 30ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Πέιντσιλ (σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια λόγω επανάληψης). Οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά την αποβολή με κόκκινη κάρτα του Πέιντσιλ στο 65′.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ θα αντιμετωπίσουν την Τσουκαρίτσκι στα play offs του Europa League. Με το εν λόγω αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός εξασφάλισε ομίλους Conference, ακόμη κι αν αποκλειστεί στα play offs του Europa από την Τσουκαρίτσκι.

«Καθάρισε» ο ΠΑΟΚ με δυο γκολ του Ζίβκοβιτς

Αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 της Χάιντουκ στην Τούμπα και, σε συνδυασμό με το 0-0 στο Σπλιτ, εξασφάλισε την πρόκρισή του στα Play Off του UEFA Europa Conference League. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς που σημείωσε δύο γκολ (79′, 85′), με τον Στέφαν Σβαμπ να ανοίγει το δρόμο προς το θρίαμβο με πέναλτι στο 11ο λεπτό.

Άτυχος στα πέναλτι ο Άρης

Δεν τα κατάφερε ο Άρης που αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι (6-5) από την Ντιναμό Κιέβο (κ.α. 2-1) σε αναμέτρηση για τον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Europa Conference League.

Οι «κιτρινόμαυροι», που είχαν νικήσει με 1-0 στο πρώτο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης», κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τέρμα του Τζούρασεκ στο 38΄. Όμως, η Ντιναμό κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με τέρματα των Βολόσιν (+45΄) και Καραβάεφ (85΄). Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας διεξήχθη στη «Σούπερμπετ Αρένα-Γκιουλέστι» του Βουκουρεστίου, ενώ στον επόμενο γύρο η Ντιναμό θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπεσίκτας.