Παπαφλέσσας Χώρας – Α.Ο. Διαβολιτσίου 2-1: Έκανε την υπέρβαση και έδωσε ενδιαφέρον στη ρεβάνς

Ο Παπαφλέσσας Χώρας κατάφερε να κάνει την υπέρβαση στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του κυπέλλου Μεσσηνίας και να επιβληθεί με 2-1 του ΑΟ Διαβολιτσίου, δίνοντας ενδιαφέρον στη ρεβάνς που θα γίνει στις 27 του μήνα.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι έπαιξαν με ισχυρό κίνητρο καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας μπήκαν χωρίς άγχος και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Κώστα Παλαμάρα.

Μετά από ένα άσφαιρο πρώτο μέρος ο Παπαφλέσσας πήρε κεφάλι στο σκορ στο 53ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Θοδωρή Τσόπελα ο Νώντας Τσέρτος με κεφαλία νίκησε τον Κωνσταντακόπουλο για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι δεν επαναπαύτηκαν και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά της στο 71ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Γκαντετασβίλι. ο πέναλτι κέρδισε ο Μπουρτζαλιάνι απο τον Μπαλόπουλο.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας απάντησαν άμεσα καθώς στην επόμενη φάση κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με αυτογκόλ του Σεφεράσι. Ο Αθανασόπουλος ‘εκανε μπάσιμο απο δεξιά και έκοψε την μπάλα με τον Σεφεράσι στην προσπάθειά του να διώξει να την στέλνει στα δίχτια της ομάδας του ενώ ακριβώς πίσω του ήταν ο Γραμματικόπουλος.

Παπαφλέσσας Χώρας: Αργυρόπουλος, Δημόπουλος, Σεφεράσι, Τσέρτος Ε., Τσόπελας Θ., Κωνσταντόπουλος (78′ Δημόπουλος Φ.), Γκαντετασβίλι, Τσόπελας Α.,Μπουρτζαλιάνι, Γκεβόρι

ΑΟ Διαβολιτσίου: Κωνσταντακόπουλος, Φωτόπουλος (46′ Σταματελόπουλος), Καλογερόπουλος Γ., Μεμά (65′ Μουλιάτος), Μπαλόπουλος, Κυριαζόπουλος, Οδεμισιώτης (57′ Σεντεμέντες), Τζανετέας, Τσουκαλάς (57′ Γραμματικόπουλος), Αθανασόπουλος, Τσαλάκου